Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Relacja z Niedzieli Palmowej w skansenie – wyniki konkursu “Tradycyjna palma…”

Już po raz dwunasty Muzeum Wsi Mazowieckiej zorganizowało obchody Niedzieli Palmowej w skansenie. Głównym punktem obchodów Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej była msza święta z procesją oraz z poświęceniem palm wielkanocnych. Mszę świętą w XVIII wiecznym kościele odprawił ksiądz dziekan Andrzej Więckowski.

Od godziny 10.00 do 18.00 zwiedzający mieli okazję obejrzeć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowaną na terenie ekspozycji w izbach chłopskich oraz dworze szlacheckim. Tutaj mogli zobaczyć pokazy wyrobu palm wielkanocnych, zdobienia jaj metodami tradycyjnymi, przygotowania święconego chłopskiego i dworskiego, tworzenia wycinanek, a także zdobienia podłóg wzorami z piasku. W sali multimedialnej odbywała się projekcja prezentacji „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”, opowiadająca o tym, jakie tradycje towarzyszyły obchodom Wielkanocy na dawnym Mazowszu, jak wyglądało święcone i stół świąteczny, a także jakie wierzenia związane były z palmą i pisanką wielkanocną.

Na corocznym wielkanocnym kiermaszu przy skansenowskim amfiteatrze wystawcy oferowali wyroby rękodzieła, ozdoby na świąteczny stół i do koszyczka. Kupić można było pięknie zdobione palmy, wyjątkowe pisanki, baranki i kosze, a także wyśmienite pieczywo ozdobne, wśród którego znaleźć można było chałki, placki drożdżowe, baby i chleby. Dla zebranych gości zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca.

W tym dniu także odbył się konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Uczestnicy imprezy poprzez glosowanie dokonali wyboru najbardziej wyjątkowej palmy wielkanocnej. Na tegoroczny konkurs zgłoszonych zostało 46 palm. Około godziny 16.40, po przeliczeniu głosów przez Komisję Konkursową, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Oprócz zwycięzców wyłonionych poprzez głosowanie została przyznana nagroda specjalna Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej.

W kategorii indywidualnej pierwsze miejsce zajęła Klaudia Kordulewska z Mławy, drugie Julia Sabała z Zawidza Kościelnego, trzecie Patryk Grzelak z Zawidza Kościelnego.

W kategorii zespołowej pierwsze miejsce zajęli: Weronika Borowska, Maria Korpolińska, Dawid Maszerowski ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym, drugie uczniowie klasy II BTE Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Sierpcu, trzecie 14 Grupa Zuchów i 16 Drużyna Harcerzy z Lelic SP w Lelicach.

Nagrodę specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej otrzymali uczniowie klas 4 – 6 ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 4 w Sierpcu.

Wypełnione kupony do głosowania brały udział w losowaniu nagród książkowych.

Mimo dość chłodnej aury w Niedzieli Palmowej w skansenie uczestniczyło 1200 osób, w tym wiele ważnych postaci życia Sierpca i regionu.