Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Otwarcie wystawy „Lalki Polskie – Lalki Świata” w ratuszu

20 stycznia 2011 roku w sierpeckim ratuszu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Lalki Polskie – Lalki Świata”. Przybyłych na otwarcie gości przywitał Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Jan Rzeszotarski. O eksponatach które zostały zaprezentowane na wystawie, opowiedziała gościom Anna Filipowicz – Mróz – Komisarz wystawy.
Zbiory na wystawę pochodzą z Fundacji „ Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie. Całość ekspozycji została uzupełniona eksponatami z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Prezentowana wystawa składa się z dwóch głównych części. Pierwsza z nich przedstawia lalki polskie w strojach regionalnych i historycznych, druga – lalki z ponad dwudziestu krajów świata, ofiarowane przez uczestników dziesięciu edycji Międzynarodowego Biennale Lalek Regionalnych, organizowanego w latach 1974 – 2000, celem upowszechniania wiedzy o tradycjach i folklorze innych krajów. Cechą wspólną wszystkich lalek, które znalazły się na wystawie jest ich dekoracyjny charakter. Lalki ludowe nie służą zabawie, lecz pełnią przede wszystkim rolę eksponatów i pamiątek. Wykonane są z niezwykłą precyzją i dbałością o najdrobniejszy szczegół stroju, zdobnictwa poszczególnych elementów, odpowiednią kolorystykę i krój. W dwóch salach wystawowych zostały zaprezentowane lalki w różnych rozmiarach, przedstawiające stroje regionalne z Polski – śląskie, kujawskie, łowickie, krakowskie, góralskie i inne. Znalazły się tu lalki pojedyncze, w parach oraz w grupach przedstawiających scenki obyczajowe z życia wsi, takie jak lanie wosku, darcie pierza, zdobienie jajek, wesele krakowskie, zabawę w karczmie, chodzenie z gwiazdą i redyk. Dodatkowo tę część ekspozycji uzupełniają elementy strojów ludowych takich jak: gorsety, zapaski, spódnice, chusty oraz tkaniny ludowe. Drugą część ekspozycji stanowi kolekcja lalek z różnych stron świata. W jednej z sal można zobaczyć lalki z krajów europejskich m.in. : z Grecji, Turcji, Hiszpanii, Słowenii, jak również lalki w strojach nieco skromniejszych i bardziej chłodnych kolorystycznie, ale nie mniej interesujących ze Szwecji, Holandii, Szkocji, Rumunii, Cypru. Wystawę zamykają lalki z różnych zakątków świata, w przepięknych i bogato zdobionych strojach z Indii, Tajlandii, Nepalu a także lalki z Iraku, Australii, Peru i Meksyku.

Ideą przewodnią wystawy jest prezentacja ogromnego zróżnicowania kultury polskiej i świata, wynikającej z wielowiekowej tradycji, oddziaływania różnych wzorów kulturowych, ze specyfiki regionalnej, jak również pokazanie ogromnej wiedzy i niezwykłych umiejętności twórczych, które kultywowane są jeszcze przez twórców w wielu krajach zgodnie z lokalnym przekazem.

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania wystawy, wyrażając nadzieję, że obejrzenie kolorowych figurek, nie będzie wrażeniem wyłącznie estetycznym, ale będzie to również możliwość poznania i zrozumienia innych kultur, jak również własnego dziedzictwa. Grupy zorganizowane zachęcamy do skorzystania z zajęć plastycznych „ Najciekawszy strój regionalny”, towarzyszących wystawie. Zapisy na zajęcia – prosimy kierować do Ratusza, numer telefonu 24 275 28 26 .