Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Otwarcie wystawy “Plakat Chopinowski” w ratuszu

20 października w sierpeckim ratuszu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Plakat Chopinowski”.

Przybyłych na otwarcie gości powitał Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Jan Rzeszotarski. Kolejną częścią wernisażu, była prezentacja przygotowana przez Joannę Szewczykowską na temat Obchodów Roku Chopinowskiego, w które aktywnie włączyło się MWM w Sierpcu. Następnym punktem programu uroczystości, był mini recital składający się z utworów Chopina, w wykonaniu dwóch pianistów: Sławomira Makowskiego ( Mazurek G- moll i Walc S-dur) oraz Marcina Twardowskiego ( Preludia As-dur, B- dur, F-moll.) Po części artystycznej Henryka Piekarska, Maria Wiśniewska, Barbara Bońkowska oraz Jan Rzeszotarski uroczyście przecięli wstęgę , dokonując tym samym symbolicznego otwarcia wystawy. Przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina, w otoczeniu jesiennej scenerii, uczestnicy wernisażu mogli podziwiać kolekcję 35 plakatów, będących efektem pracy artystów grafików, biorących udział w Konkursie na Plakat Chopinowski, ogłoszonym w 2009 roku przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Instytut Sztuka Mediów przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Biuro Obchodów Chopin 2010.

Ideą przewodnią konkursu było zorganizowanie w 2010 roku 200. wystaw w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, dlatego też wystawa jest i będzie prezentowana w wielu placówkach w Polsce i za granicą.
Wstępem do części głównej wystawy jest ilustrowana opowieść o życiu i twórczości Fryderyka Chopina: jego narodzinach, dzieciństwie, młodości, wakacyjnych wyprawach, życiu za granicą, a także o kobietach, które kochał i podziwiał. Materiały zostały wypożyczone z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu. Elementem zamykającym wystawę są prace artystów uczestniczących w dziewięciodniowym ” Rościszewskim plenerze z Chopinem” zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rościszewie, udostępnione przez Urząd Gminy. W tej części wystawy znajdują się również nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne dzieci ze szkół podstawowych, biorących udział w konkursie ” Spotkanie z Chopinem”, przygotowanym przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Całość ekspozycji została uzupełniona publikacjami książkowymi i zbiorami muzycznymi wypożyczonymi z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Sierpcu. Celem wystawy jest nie tylko przybliżenie sylwetki wielkiego kompozytora, ale również zaprezentowanie twórczości artystów, ich nowoczesnej i niekonwencjonalnej interpretacji w postrzeganiu tej wybitnej postaci, jaką był i wciąż jest, dzięki swojej muzyce, Fryderyk Chopin.

Wystawa czynna od 21 października do 31 grudnia 2010 roku. Serdecznie zapraszamy.