Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Powitanie wiosny w skansenie – 2011

W tym roku zima dała się każdemu we znaki w szczególny sposób. Miejmy nadzieję, że już nie wróci i nie zaskoczą nas mrozy i nagłe opady śniegu. A to dlatego, że 18 marca 2011 roku na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu dzieci i młodzież szkolna starym zwyczajem pogańskim palenia i topienia Marzanny, żegnała zimę i zaklinała wiosnę. Wprawdzie była to jeszcze kalendarzowa zima, ale chętnych do jej wypędzenia nie brakowało.

Uczestnicy imprezy „Powitanie wiosny” przynieśli ze sobą strojne Marzanny, które zgłoszone zostały do konkursu pt.„Najciekawsza Marzanna”. Jury miało ogromny dylemat, która ze słomianych kukieł najlepiej oddaje znienawidzoną zimę. Jedne ubrane były jak na pokaz mody, inne ozdobione zostały wiankami z kwiatów, barwnymi kapeluszami czy chustami. Kukły zostały zaprezentowane jury a także wszystkim uczestnikom imprezy podczas uroczystej parady. Przedstawiciel każdej grupy maszerował w rytm muzyki wokół studni w zespole karczemnym. Komisja konkursowa po uważnym obejrzeniu każdej z osobna wybrała te najciekawsze.

Następnie wiosenny orszak udał się nad rzekę by utopić i symbolicznie pożegnać zimę.
Jeszcze do XIX wieku obrzęd ten traktowany był poważnie, gdyż postać Marzanny symbolizowała zło, choroby i nieszczęścia nękające ludzi w okresie zimowym. Dziś jest to już tylko dobra zabawa. Po pożegnaniu zimy uczestnicy imprezy wrócili przed karczmę – tym razem niosąc gaik (wiecznie zieloną gałąź, którą po zniszczeniu symbolu zimy – triumfalnie wprowadzano do wsi) i symbolicznie zaklinając nadejście wiosny.

To jednak nie był koniec atrakcji. Dzieci i młodzież zwiedziły najnowsze wystawy stałe i dawną mazowiecką wieś. O tym, jak ważne miejsce zajmowały w tradycji ludowej obrzędy Marzanny i gaika, a także jakie przygotowania czyniono na wsi w związku z nadejściem Świąt Wielkiej Nocy – przybliżyła uczestnikom prezentacja multimedialna „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu”. Sporą atrakcją był przejazd wozem po terenie ekspozycji muzealnej i oczywiście wspólne ognisko. Mimo niesprzyjającej pogody na twarzach ponad 150 uczestników imprezy malował się uśmiech i zadowolenie. Marzanna została spalona i pozostaje nam tylko czekać cierpliwie na nadejście ciepłych dni.

Wyniki konkursu na “Najciekawszą Marzannę”
I miejsce – Marzanna wykonana przez Zespół Szkół Specjalnych w Mocarzewie
II miejsce – Marzannie autorstwa klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu
III miejsce – I BG z Gimnazjum nr 13 w Płocku
wyróżnienie – klasa II z Zespołu Szkół w Rypinie