Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
“Gotowanie na polanie” – RELACJA Z IMPREZY

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w niedzielę 6 maja obyła się prawdziwa biesiada. Impreza „Gotowanie na polanie” przyciągnęła nie tylko smakoszy ale i twórców mazowieckiej kuchni regionalnej. Mimo dość chłodnej aury skansen odwiedziło ponad 1200 gości. Odwiedzający mogli skosztować wielu smakołyków. Ogromnym powodzeniem cieszyła się  grochówka z kuchni polowej,  naturalny chleb ze smalcem, pyszne bułki, ciasta i ciasteczka, pierogi, kluski kartoflane, bigosy, domowe wędliny oraz nalewki i miody pitne.

Już od 10 lat najważniejszym punktem imprezy jest konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką. Pozwala odkryć potrawy nieznane w innych regionach kraju. Tegoroczny konkurs miał charakter otwarty. Każdy, kto lubi gotować i posiada przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, miał szansę zaprezentować swoje umiejętności.  Prezentowały się więc koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne oraz producenci produktów tradycyjnych. Liczył się nie tylko smak przyrządzonych dań, ale również sposób ich podania. Jury  oceniło 40 potraw przygotowanych przez 13 uczestników. Przyznano zostało 6 nagród głównych w kategoriach: napój, zupa, potrawa mięsna, danie jarskie, przekąska i deser. Za najsmaczniejsze uznane zostały:

  • w kategorii „zupa” – zagraj mazowiecki z okrasą przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Grodkowie Zawisze
  •  w kategorii „danie jarskie” – pyzy ziemniaczane (biedaki) autorstwa Martyny Częścik z Żulina
  • w kategorii „potrawa mięsna” – żebro na miodzie w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich Smrock – Dwór
  • w kategorii „przekąska” – kiszka ziemniaczana przyrządzona przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich JAGNA w Tłuchowie
  • w kategorii „deser” – ciasteczka owsiane Agnieszki Samsel z Czarni
  • w kategorii „napój” – nalewka z pigwy Marii Piórkowskiej z Bandyś

Dodatkowo została przyznana nagroda specjalna dla pani Wioletty Piórkowskiej za potrawę: kiełbasa surowa suszona – z kategorii “przekąski”. Nagrodę ufundowali Agnieszka i Mariusz Brodzińscy z Sierpca.

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci sprzętu gospodarstwa domowego. Upominki dla laureatów ufundował także Partner imprezy – Koleje Mazowieckie „KM” sp. z.o.o.

O godzinie 14.00 w urokliwym XVIII – wiecznym kościele odprawiona została uroczysta msza święta. Kameralna atmosfera wnętrza sprawiła, że było to niezwykłe wydarzenie.

Jak co roku duże zainteresowanie wzbudził kiermasz ludowego rzemiosła i rękodzieła. W ofercie wystawców znalazły się między innymi: ceramiczne i drewniane naczynia, wyroby z wikliny, filcu, ręcznie wykonana biżuteria, lampy witrażowe czy aniołki i świątki z drewna.  Każdy mógł tu znaleźć coś dla siebie.

To nie jedyne atrakcje, które tego dnia czekały na gości Muzeum. Wystawy prezentowane w dworze szlacheckim i dziesięciu zagrodach z końca XIX i początku XX wieku przybliżały codzienne życie wsi mazowieckiej. Zwiedzający mieli szansę przyjrzeć się pokazom rzemiosła i rękodzieła ludowego: kowalstwa, garncarstwa, plecionkarstwa, tkactwa, papieroplastyki, szewstwa. W wiejskiej izbie szkolnej odbywały się lekcje kaligrafii a na podwórku szkolnym – dawne zabawy wiejskie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje tradycyjnych zajęć gospodarskich: wyrobu masła, przędzenia wełny na kołowrotku, wirowania śmietany za pomocą centryfugi a także wiosennych prac polowych (orki konnej, bronowania i siewu).

Na scenie skansenowskiego amfiteatru wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki., który zaprezentował tańce narodowe, i znane przyśpiewki ludowe, między innymi: „Jadą goście jadą”, „Idzie dysc”, „Głęboka studzienka”.  Przed karczmą skoczne tańce przygrywała Kapela Pana Jacka.

Następna impreza już za miesiąc, 3 czerwca. W tym dniu w skansenie władzę przejmą dzieci, bowiem będzie to „Dzień Dziecka w skansenie”. Na najmłodszych i ich rodziców czekać będzie wiele atrakcji. Miejmy nadzieję, że tym razem słońce przygrzeje mocniej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ