Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wyróżnienie dla MWM na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych

18 maja na uroczystej gali zorganizowanej w Hotelu Victoria w Warszawie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu otrzymało niezwykle wyróżnienie – statuetkę TURYSTY  Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych  FilmAT- Film, Art &Tourism Festival

 FilmAT- Film, Art &Tourism Festival  w Polsce organizowany jest od 7 lat. Jego celem jest podnoszenie poziomu produkcji filmowych  poświęconych promocji walorów kulturowych, turystycznych i naturalnych miejsc, miast, regionów i krajów na całym świecie.

Festiwal jest członkiem międzynarodowej organizacji CIFFT (International Committee of Tourism Film Festivals), która zrzesza czternaście festiwali z całego świata. Festiwal oprócz nagród w poszczególnych kategoriach przyznawanych filmom turystycznym, których najwyższymi nagrodami jest Grand Prix Art i Grand Prix Tourism,  przyznaje co roku statuetkę TURYSTY osobie lub instytucji, która sławi Polskę na świecie. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Roman Polański, Studio Se-Ma-For oraz Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im Leona Schillera w Łodzi (Łódzka Filmówka). W tym roku to prestiżowe wyróżnienie otrzymało Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu za promocję skansenu poprzez filmy i produkcje telewizyjne zrealizowane na jego terenie. W gronie wyróżnionych znalazły się także miasta Piotrków Trybunalski (plenery seriali „Stawka większa niż życie” czy „Przeprowadzki”) i Siedlce. Specjalną statuetkę TURYSTKI otrzymał Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego wpierający ideę festiwalu oraz Urząd Miasta Sandomierz za promocję wizerunku miasta w serialu „Ojciec Mateusz”.

Dzień wcześniej (17 maja) odbyła się Międzynarodowa Konferencja Polish Tourfilm Academy

„Blichtr kina w zasięgu każdego turysty”- poświęcona miejscom filmowym w promocji turystycznej miejsc, miast, regionów i krajów. Na miejsce konferencji organizatorzy nieprzypadkowo wybrali Hotel VICTORIA w Warszawie. Wystąpił on bowiem w wielu produkcjach filmowych z kultowym  „Misiem”  Stanisława Barei na czele.  O znaczącej roli znanych produkcji filmowych w promowaniu ciekawych miejsc opowiedzieli m.in.: Andreas Murray – Dyrektor ds. Turystyki Regionu Traunsee (Austria), Spomenka Saraga – Dyrektor Zagreb Tourfilm Festival (plenery Chorwacji w filmie „Winetou”), Georges Pessis – reżyser filmowy, Dyrektor Festiwalu Deauville Green Awards (Lyon – miejsce filmów braci Lumiere), Alison Womack – Stowarzyszenie kulturalne YPERIA (plenery greckiej wyspy Amorgos w filmie „Wielki błękit” Luca Bessona), dr Ewa Kondek – vice burmistrz Sandomierza (realizacja  serialu „Ojciec Mateusz”), Wojciech Heliński – prezes stowarzyszenia Fundus Glacensis (Góry Stołowe w „Opowieściach z Narnii”), Ewa Somorowska Dyrektor Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (Warszawa  – plenery filmów Krzysztofa Kieślowskiego czy „Pianisty” Romana Polańskiego oraz Mazowsze – miejsce realizacji 80% wszystkich produkcji filmowych w Polsce). Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu kojarzone jest przede wszystkim z dwiema rozpoznawalnymi za granicą produkcjami: „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana oraz „Panem Tadeuszem” Andrzeja Wajdy. Oba filmy przyniosły niewątpliwie rozgłos sierpeckiemu skansenowi i miastu. Joanna Szewczykowska – kierownik działu upowszechniania i promocji przedstawiła aspekty związane z realizacją zarówno tak dużych produkcji jak i mniejszych przedsięwzięć (seriali, filmów edukacyjnych, dokumentalnych, reklamowych) w warunkach muzealnych oraz ich roli w promocji instytucji jaką jest muzeum. Uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć plenery filmowe skansenu, docenili także urok i magię tego miejsca.

Znalezienie się w międzynarodowym gronie miejsc atrakcyjnych turystycznie było dla Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu ogromnym wyróżnieniem. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że Mazowsze to piękny region, posiadający wiele ciekawych, wartych obejrzenia miejsc. Jeśli plenery sierpeckiego Muzeum przyciągały i wciąż przyciągają kolejne ekipy filmowe (nie tylko rodzime), to z pewnością zachwycą także każdego odwiedzającego je gościa.