Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Mali artyści w skansenie, czyli II edycja kokursu plastycznego dla dzieci 1.06.2012 r.

W Sierpcu i okolicach nie brakuje małych nie odkrytych jeszcze artystów. Najlepszym tego przykładem są prace przygotowane przez dzieci podczas konkursu plastycznego „Barwy natury, barwy wsi”. Zorganizowany został z okazji Dnia Dziecka przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Skierowany był do dzieci wieku 6–12 lat. Jego przedmiotem było przygotowanie pracy techniką rysunku. Dzieci mogły w niej pokazać wybrany fragment ekspozycji muzealnej (park dworski, ogródek, kwiaty, warzywnik, zagrodę w otoczeniu roślinności, drogę przez wieś, fragment lasu grądowego itp.) lub martwa naturę – pojedynczy element ekspozycji przyrodniczej (krzew, kwiat, drzewo itd.). Celem rywalizacji było uświadomienie młodym zwiedzającym wyjątkowej roli przyrody w wiernym odtworzeniu pejzażu mazowieckiego z końca XIX i początku XX wieku oraz potrzebę jej ochrony.

Dzieci podzielone zostały na 3 grupy wiekowe – 6–7 lat, 8–10 lat, 11–12 lat. Pod okiem doświadczonych instruktorów sztuki zaznajamiały się z technikami rysunku kredkami i pastelami. W specjalnie przygotowanych salach tworzyły swoje dzieła. Następnie instruktorzy przekazali prace powołanej przez dyrektora Muzeum komisji konkursowej, która wyłoniła najlepsze prace. Poziom wykonania rysunków był naprawdę wysoki. Komisja miała trudny wybór. Podczas gdy jury się naradzało dzieciaki mogły poznawać zakamarki muzeum, odpocząć przy ognisku, zjeść pieczoną kiełbaskę czy pobawić się na placu zabaw na polanie. Największe zainteresowanie maluchów wzbudziły jednak zwierzęta hodowane na terenie zagród chłopskich – króliki, kaczki, kury, perliczki, kozy, konie i krowa.

Wreszcie, o godzinie 13.30 nastąpiła długo oczekiwana przez wszystkich chwila ogłoszenia wyników. Za najpiękniejsze uznano dzieła autorstwa:

– w kategorii 6–7 lat: Łukasza Gajdzińskiego z Bieżunia, Martyny Wasickiej z Ligowa, Natalii Banaszek z Bieżunia, Klaudii Baczewskiej z Krupic, Oliwii Wróblewskiej z Bieżunia, Daniela Sobczaka z Sierpca, Jakuba Jaworskiego z Bieżunia, Damiana Bieleckiego z Sierpca, Liwii Gulczyńskiej z Bieżunia, Wiktorii Sikut z Bieżunia,

– w kategorii 8–10 lat: Marty Zielińskiej ze Szczutowa, Anety Brdak z Borkowa Kościelnego, Janka Stasiaka z Sierpca, Patrycji Wilkanowskiej ze Szczutowa, Lubomira Dobosza z Krupic, Anny Krajewskiej ze Szczutowa, Igi Olczak z Sierpca, Klaudii Karaszewskiej z Sierpca, Zuzanny Prószyńskiej z Sierpca,

– w kategorii 11–12 lat: Moniki Rudzińskiej ze Szczutowa, Dawida Maszerowskiego z Borkowa Kościelnego, Arkadiusza Skrobińskiego z Borkowa Kościelnego, Weroniki Chodorowskiej z Borkowa Kościelnego, Adama Głowackiego z Borkowa Kościelnego, Pawła Grodkowskiego ze Szczutowa, Krzysztofa Krajewskiego ze Szczutowa, Dawida Markowskiego ze Szczutowa, Dominiki Żaczek z Zygot, Weroniki Borowskiej z Borkowa Kościelnego, Michała Opolskiego z Sierpca.

ZOBACZ GALERIĘ NAGRODZONYCH PRAC

Na autorów najlepszych prac czekały m.in. deskorolki, odtwarzacze mp4, aparaty fotograficzne, pendrive’y, radioodtwarzacze. Nie zabrakło łez wzruszenia i okrzyków radości. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Była to już druga edycja konkursu. Z przyjemnością możemy donieść, że liczba uczestników znacznie wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim. Mimo bardzo kapryśnej tego dnia pogody do konkursu zgłosiło się 201 uczestników.

Poprzez rysunek najłatwiej przekazać emocje i nadać kształt dostrzeżonym obrazom. Dziecko w niezrównany sposób potrafi zobaczyć rzeczy, obok których starsi przechodzą z obojętnością. Jego prace plastyczne nie kłamią, nic nie udają, oddają prawdziwe wzruszenia. Rzeczywistość w nich ukazana jest piękniejsza, bardziej kolorowa od tej, którą dostrzec można za oknem. To świat jak z bajki, do której dorośli po cichu wracają nieraz myślą z rozrzewnieniem.

GALERIA ZDJĘĆ

WYSTAWA POKONKURSOWA

“Organizacja konkursu plastycznego BARWY NATURY, BARWY WSI oraz pokonkursowej wystawy prac” II edycja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 10,480 zł