Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Uroczyste otwarcie wystawy “Boże Narodzenie na Mazowszu”

Święta Bożego Narodzenia są jednym z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu chrześcijańskim. Mają niepowtarzalny, rodzinny klimat i bogatą obrzędowość. Z tej okazji 13 grudnia 2009r. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu otwarta została wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu”. W 10 chałupach chłopskich z przełomu XIX i XX w. przedstawione zostały ciekawe, zanikające dziś zwyczaje i obrzędy obejmujące okres od początku adwentu do Święta Matki Boskiej Gromnicznej, m.in.: zwyczaj zdobienia izb światami (ozdobami z opłatka), ustawianie w rogach izb snopów zbóż (zwyczaj praktykowany zanim pojawiły się choinki), kręcenie powróseł, szopki bożonarodzeniowe, przędzenie wełny w adwencie, wieczerzę wigilijną biednego i bogatego chłopa a także występujące na Mazowszu grupy kolędnicze (Herody, grupa z Gwiazdą, kozą i szopką, Trzej Królowie).

Po terenie ekspozycji oprowadzał dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Jan Rzeszotarski. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i miasta. Wśród gości obecni byli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Burmistrz Miasta Sierpca Marek Kośmider, przedstawiciele Rady Powiatu i Rady Miasta, wójtowie gmin, delegacje instytucji kultury i dyrektorzy lokalnych szkół. Tegoroczna uroczystość była szczególna. Muzeum wzbogaciło się bowiem o cenny nabytek – fortepian koncertowy. Dzięki tej inwestycji w stylowej sali konferencyjnej będą mogły odbywać się koncerty fortepianowe, co w perspektywie obchodów Roku Chopinowskiego w 2010r. jest nie bez znaczenia.

Fortepian uroczyście przekazał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, wysoko ceniący kulturę i bardzo wspierający jej rozwój. Zaproszeni goście podziwiali brzmienie instrumentu dzięki pani Izabeli Jezierskiej – nauczycielowi Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. M. Kamińskiego w Sierpcu, która wykonała instrumentalne wersje tradycyjnych kolęd. Następnie przy akompaniamencie instrumentu kolędy zaśpiewał chór uczniów im. M. Kamińskiego Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu. Spotkanie było doskonałą okazją do podzielenia się opłatkiem i złożenia sobie życzeń na nadchodzące Święta i Nowy Rok. Błogosławieństwa udzielił ks. Dziekan Andrzej Więckowski, proboszcz parafii farnej w Sierpcu. Wystawa potrwa do 28 lutego 2010r.