Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Uroczystości otwarcia kompleksu muzealno-wystawienniczego na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

W dniach 10 – 11 maja 2008 r. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu miało miejsce uroczyste otwarcie nowo wybudowanego kompleksu muzealno – wystawienniczego, w skład którego wchodzą budynki: wystawienniczo-oświatowy, administracyjny, konserwatorsko-renowacyjny, stajni i magazynów zbiorów, garaże, wiata magazynowa, portiernia oraz amfiteatr i parkingi. Powstały w ciągu 2 lat, a sfinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego kompleks w pełni odpowiada standardem zapleczom tego typu muzeów europejskich i znacząco wpłynie na poprawę jakości realizacji statutowych zadań placówki dzięki znajdującym się w nowych obiektach pracowniom i magazynom oraz salom wystawienniczym i oświatowym. Pozwoli rozszerzyć ofertę usług Muzeum, a tym samym przyczyni się do wzrostu liczby Gości odwiedzających sierpecki skansen.

Uroczystości zainaugurowała msza św. odprawiona w XVII – wiecznej kaplicy z Dębska, po czym odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej i poświęcenie obiektów, którego dokonał dziekan sierpecki ksiądz Andrzej Więckowski. Wśród zaproszonych przez Dyrektora Muzeum Jana Rzeszotarskiego gości znaleźli się m.in. przedstawiciele muzeów, placówek kulturalnych i oświatowych z regionu i spoza Mazowsza, przedstawiciele władz samorządów lokalnych i powiatowych. Jako gospodarz regionu wystąpił Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Stefan Kotlewski. Oprawą części oficjalnej, która odbyła się w nowym amfiteatrze były koncerty Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Sierpc oraz zespołu Tercet czyli Kwartet. W godzinach otwarcia ekspozycji na terenie wsi można było zwiedzać zagrody i podziwiać pokazy dawnych zajęć i rzemiosł zorganizowanych na terenie muzealnych zagród.

W niedzielę Zielonych Świątek odbyła się dalsza część uroczystości adresowana głównie do turystów odwiedzających sierpecką placówkę. Poza zwiedzaniem ekspozycji na terenie rzędówki można było zaopatrzyć się w wyroby rękodzieła, spróbować przygotowanych według tradycyjnych przepisów potraw i napojów, skorzystać z przejażdżek konnych. Ponadto Muzeum przygotowało atrakcję w postaci występów zaproszonych zespołów: Zespół Pieśni i Tańca Toruniacy, Kapela Pieczarków z Żywca oraz zespół Zayazd.
Patronami medialnymi imprezy były Gazeta Wyborcza, Radio Dla Ciebie i TVP 3, zaś sponsorem strategicznym Browar Kasztelan z Sierpca.