Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Europejskie Dni Dziedzictwa w skansenie – relacja

 „Tajemnice codzienności” to piękno i tajemnica ukryte w zwykłych przedmiotach codziennego użytku. 8 i 9 września goście odwiedzający sierpecki skansen mieli niepowtarzalną okazję by zobaczyć prezentacje zajęć domowych i gospodarskich, wiejskiego rzemiosła i rękodzieła, a także posłuchać muzyki ludowej, folkowej i instrumentalnej. Przez weekend skansen odwiedziło ponad 2000 osób. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

W czasie trwania Europejskich Dni Dziedzictwa zwiedzający oglądali bądź uczestniczyli w pokazach wiejskich prac – tkactwa, gręplowania wełny, kręcenia powrozów, wirowania śmietany, prania i maglowania bielizny, cięcia sieczki za pomocą sieczkarni, pracy kieratu, czy ostrzenia kół młyńskich. Mogli też samodzielnie ubić masło w kierzance, a potem skosztować go na wiejskim chlebie. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz wyciskania soku ze świeżych pomidorów za pomocą drewnianej prasy i jego degustacja. W jednej z chałup porad dotyczących ziół udzielała zielarka, u której zaopatrzyć się można było w niektóre z nich i nie wiedzieć czemu największym zainteresowaniem cieszył się piołun. W izbie szkolnej odbywała się wspólna lektura poematu Adama Mickiewicza w ramach akcji pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego „Narodowe czytanie Pana Tadeusza” Dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe dyplomy ze specjalną pieczątką okolicznościową, a autorzy najciekawszych interpretacji otrzymywali pamiątkowe upominki. Na miłośników kuchni regionalnej czekały słodkości z owocami, babka ziemniaczana, tzw. „bugaj” i wiele innych regionalnych smakołyków.

Ucztą dla ducha były koncerty młodych pianistów w dworku ziemiańskim i na scenie amfiteatru. Programy artystyczne przybliżające rodzimy folklor zaprezentowały: Zespół Tańca Ludowego Kasztelanka z Sierpca, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, Kapela ludowa „Po zagonach” z Poznania oraz Zespół Folklorystyczny KURPIANKA CEPELIA z Kadzidła. Szczególnym wydarzeniem była inscenizacja fragmentu wesela kurpiowskiego w wykonaniu tych ostatnich. Do „obtańcowania” młodej pary zespół zaprosił publiczność z widowni. Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca wykonała instrumentalne wersje standardów muzyki rozrywkowej z układami choreograficznymi w wykonaniu uroczych marżoretek. Godzinny koncert zaprezentowały zespoły działające przy Polskim Związku Emerytów i Rencistów w Sierpcu: Sierpczanie oraz Weseli Seniorzy. Na program złożyły się pieśni ludowe, okolicznościowe, piosenki rozrywkowe a także skoczne utwory instrumentalne. Gościem specjalnym imprezy była ukraińska grupa FOLKNERY z Kijowa – jedno z największych odkryć ukraińskiej sceny folkowej ostatnich kilku lat. Muzycy w poszukiwaniu autentycznych melodii i folkloru ludowego, przemierzyli Ukrainę, Rumunię, Bułgarię i Turcję odwiedzając tamtejsze wsie i poznając ginącą kulturę. W grudniu 2011r. zespół zdobył nagrodę główną i nagrodę publiczności festiwalu “Mikołajki Folkowe” w Lublinie. Siła głosu wykonawców i bogate instrumentarium stworzyły niepowtarzalne widowisko.

Warto było w weekend odwiedzić sierpecki skansen, by przenieść się do świata znanego już jedynie z opowieści i wspomnień. Czy była to rzeczywistość lepsza od tej naszej, nowoczesnej? Trudno to jednoznacznie określić. Z pewnością mniej skomplikowana. Życie w niej skupiało się bardziej na jego przeżywaniu, mniej na kontrolowaniu. Mamy nadzieję, ze nasi goście miło spędzili czas odkrywając nieznane i przywołując zapomniane. A jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, nic straconego. Sierpecki skansen jest czynny cały rok, a każda pora roku ma tu swój niepowtarzalny urok.