Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
„Dwa światy. Adam Kołakowski – malarstwo i rzeźba”

W dniu 27 kwietnia 2013 roku, w sierpeckim ratuszu zwiedzającym udostępniona zostanie nowa wystawa, pt. „Dwa światy. Adam Kołakowski – malarstwo i rzeźba“. Adam Kołakowski jest absolwentem Akademi Sztuk Pięknych w Poznaniu. W czasie studiów rozwijał swoje umiejętności w kierunkach: grafika, ilustracja, plakat, malarstwo i rzeźba. Po zakończeniu nauki podjął pracę na uczelni na stanowisku laboranta w pracowni drzeworytu. Przebywał też na stypendium naukowym na Uniwersytet w Knoxville, w Stanach Zjednoczonych. Prace artysty podziwiać można było na wielu wystawach zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Tytuł wystawy rozumieć można wielorako. Z jednej strony wskazuje on na transcendentalny charakter prezentowanych prac. Są one niejednoznaczne, wypełnione symbolami. Pastelowa kolorystyka, wśród której przeważają odcienie błękitu odsyła natomiast do sfery nadziemskiej. Z drugiej strony podkreśla rozmaite sposoby wyrazu, jakimi posługuje się Kołakowski. Choć przeważają tu twory malarskie, to nie brak również rzeźb. Dla artysty sztuka stanowi urzeczywistnienie wyobraźni. Jego działania twórcze są wyrazem poszukiwania autentyczności w świecie i wielkiej tęsknoty za czystą prawdą. Wiele radości sprawia mu obserwacja życia ze wszystkimi jego detalami i odcieniami. Dla nas są one już niedostrzegalne jako nieważne, znajdujące się gdzieś na marginesie rzeczywistości. Nie ma w jego twórczości miejsca na bezcelowe dążenie i wielkomiejski pośpiech tak charakterystyczne dla współczesności. Dlatego też przestrzeń jego poszukiwań artystycznych jest precyzyjna, wolna jest od zgiełku i chaosu. Nie jest to jednak sielanka. Do głębi przepaja ją bowiem smutek i tęsknota za tym, co odeszło bezpowrotnie, osłaniając przy tym odbiorcy wewnętrzny świat utęskniony Kołakowskiego.

W jego dziełach odnaleźć można wątki wschodniej duchowości i mistycyzmu. Inspirację stanowi tu ikonografia, która w religii prawosławnej jest niejako bramę stojącą pomiędzy tym, a tamtym światem. Jego bohaterowie lewitują, unoszą się w bezkresie, poza czasem i przestrzenią. Prace skłaniają do zatrzymania się, wyjścia z tłumu pędzącego przed siebie i podjęcia refleksji nad sensem tego biegu.

Zebrane na wystawie dzieła podzielono na trzy główne kategorie tematyczne: prace ludyczne, wypełnione humorem; podejmujące wątek mariażu miłości ze sferą sacrum oraz rzeźby terakotowe zadziwiające mnogością form i nietuzinkowym sposobem opracowania materiału. Oprawy obrazów wykonane są ze starego drewna nadającego im niezwykłego charakteru i oryginalności.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy.

 

Jarosław Asztemborski