Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
“Głód” w skansenie

16 i 17 kwietnia 2013r. plenery skansenu posłużyły jako tło wydarzeń rozgrywających się na planie filmu „Głód”. Jego reżyserem i autorem scenariusza jest Marika Krajniewska. Urodzona w Petersburgu, z wykształcenia tłumaczka, z zamiłowania dziennikarka lawiruje na pograniczu dwóch kultur – polskiej i rosyjskiej.
„Głód” to tragiczna historia rodziny ukraińskiej w czasach stalinizmu. Scenariusz filmu oparty jest na autentycznych wydarzeniach. Akcja rozgrywa się w roku 1933 na ukraińskiej wsi. Główna bohaterka wraz z rodziną doświadcza wielkiego głodu, będącego skutkiem wprowadzanych przez Stalina reform rolnych. Kobieta znajduje się w sytuacji ekstremalnej- patrzy na swoje umierające dziecko i nie może mu pomóc. Film jest znakomitym studium psychologicznym jednostki. Ukazuje, co dzieje się w umyśle matki, która bezskutecznie pragnie ocalić dzieci przed śmiercią głodową. Jest to również niezwykle sugestywna lekcja historii naszych wschodnich sąsiadów, ale i nasza, bowiem wielu Polaków wówczas żyło na terenach dzisiejszej Ukrainy.
Film jest produkcją niskobudżetową realizowaną przez grupę młodych i ambitnych filmowców. W obsadzie aktorskiej znaleźli się miedzy innymi: Mateusz Damięcki, Piotr Głowacki, Mariusz Ostrowski, Tomasz Solich, Tomasz Borkowski, Ewelina Dubczyk czy sama Marika Krajniewska. W rolę umierającego dziecka znakomicie wcieliła się Maja Krajniewska – córka reżyserki.

Joanna Szewczykowska