Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą inwestycji pn. Budowa Centrum Kulturalno – Rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – firmą Skanska S.A. z siedzibą w Warszawie.

 

8 października 2013 r. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu została podpisana umowa z generalnym wykonawcą inwestycji pn. Budowa Centrum Kulturalno – Rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – firmą Skanska S.A. z siedzibą w Warszawie.

Planowany termin realizacji inwestycji to czerwiec 2015 r.

W ramach umowy firma Skanska zajmie się budową Centrum wraz z niezbędną infrastrukturą, jego wyposażeniem oraz uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Stworzenie nowoczesnej bazy noclegowej, rekreacyjnej i gastronomicznej w regionie będzie uzupełnieniem istniejącego kompleksu muzealnego. Wartość prac, jakie zrealizuje Skanska wyniesie ok.43 mln zł netto. Kwota ta zostanie dofinansowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (85% kosztów kwalifikowanych), z budżetu państwa (14% kosztów kwalifikowanych) i budżetu województwa mazowieckiego (1% kosztów kwalifikowanych).

Przedsięwzięcie zakłada budowę trzech członów funkcjonalnych: części hotelowej, widowiskowo-konferencyjnej oraz rekreacyjno-rozrywkowej. Nie zabraknie też części gastronomicznej złożonej z restauracji, kawiarni, baru i funkcjonalnego zaplecza gastronomicznego. Centrum będzie się składać z 4 kondygnacji, w tym jednej podziemnej. Powierzchnia zabudowy wynosić będzie 3 511,7 m2, powierzchnia całkowita – 11 134, 5 m2. Łączna powierzchnia użytkowa wynosić będzie – 8 130,88 m2, kubatura – 51 692 m3.

Projektowany obiekt składa się z pięciu części. Trzy z nich są elementami dominującymi nawiązującymi swoim kształtem do kształtów dawnych wiejskich stodół. Budynki te zostaną połączone zielonymi skarpami, które – w zestawieniu z zachowaną i nowo wprowadzoną roślinnością – stanowić będą naturalne przedłużenie lasu oraz terenu skansenu.

            Woda, ogień, sacrum – te trzy żywioły od zawsze były obecne w świecie ludzi żyjących w bliskości  z naturą, zatem stanowić będą szkielet kompozycyjny Centrum Kulturalno – Rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

            Główny budynek będzie umiejscowiony wokół dwóch miejsc kojarzonych z ogniem – kominków. W budynku znajdzie się hol główny wraz z restauracją, który spełni rolę węzła komunikacyjnego do poszczególnych stref funkcjonalnych obiektu, a także części hotelowo-basenowej i rekreacyjnej (budynku „wody”)oraz sali widowiskowej (budynku „sacrum”).

Budynek „wody” usytuowany będzie po zachodniej stronie głównego obiektu. W strefie wody zlokalizowane będą funkcje związane z tym żywiołem – kompleks basenów i saun, a także pokoje noclegowe, które pomieszczą do 150 gości. Do dyspozycji gości przeznaczone będą również elementy odnowy biologicznej. Ponadto w ramach kompleksu powstanie kręgielnia, bilard oraz siłownia. Obiekt w całości przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Częścią dominującą kolejnego budynku – nawiązującego do sfery sacrum – będzie przestronna sala widowiskowa, przez której szklaną ścianę roztaczać się będzie widok na las, stanowiący naturalną scenografię wydarzeń muzycznych. Widownia pomieści około 250 osób.

Planowane przedsięwzięcie zakłada wykorzystanie potencjału, jakim dysponuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jego realizacja wpłynie na rozwój turystyki społecznej i biznesowej, wzrost liczby wizyt odbywanych przez klientów biznesowych, organizujących konferencje i kongresy. Powstały kompleks umożliwi również organizowanie pobytów integracyjnych i motywacyjnych. Na uwagę zasługuje fakt, iż uczestnikom kongresów i konferencji, a także osobom odbywającym podróże oficjalne Muzeum będzie mogło zaoferować atrakcyjny sposób spędzenia czasu po zakończonych zajęciach służbowych. Oferta dotyczyć będzie także aktywnych form regeneracji oraz rozrywek kulturalnych, umożliwi przygotowanie tematycznych ofert turystycznych dla placówek oświatowych oraz na indywidualne na życzenie nauczycieli, którzy zechcą przybliżyć uczniom historię dziedzictwa ziemi i wsi mazowieckiej. Nie ulega wątpliwości, iż budowa Centrum przyczyni się do umocnienia pozycji Sierpca na mapie turystycznej nie tylko Mazowsza, ale także całego kraju. Projekt zakładający wzniesienie obiektów w ramach Centrum Kulturalno – Rekreacyjnego to oferta skierowana w kierunku potrzeb szeroko pojmowanego odbiorcy. Podłożem dla inicjatywy jest sam skansen, jego urokliwy klimat i sielska atmosfera.