Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Uroczyste otwarcie wystawy “Boże Narodzenie na Mazowszu”

Do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zawitała już zima, a wraz z nią przyszły Święta Bożego Narodzenia. W dniu 7 grudnia 2013 r.  odbył się wernisaż wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu”. Goście mieli okazję obejrzeć ekspozycję przygotowaną na terenie skansenowskiej wsi, wysłuchać koncertu w wykonaniu artystów z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także uczestniczyć w spotkaniu opłatkowym.

Na otwarcie nowej wystawy przybyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, mediów, instytucji kulturalnych, jak również instytucji współpracujących z Muzeum oraz  sympatycy instytucji. Wśród nich znaleźli się: Tadeusz Samborski – Dyrektor Departamentu Kultury Województwa Mazowieckiego, Marian Sołobodowski – Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Mirosław Koźlakiewicz -Poseł na Sejm RP, prof., dr hab. Adam Krajewski z SGGW, Marek Kośmider – Burmistrz Miasta Sierpc, Marek Gąsiorowski -Wicestarosta Sierpecki i Ewa Jaszczak – Dyrektor Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie – Delegatura w Płocku.

Zaśnieżone podwórza i dachy chałup, skrzące się od mrozu szyby domostw oraz oszronione drzewa stanowiły przepiękną scenerię dla ekspozycji we wnętrzach. Wszystko to razem tworzyło cudowną świąteczną atmosferę, której nie sposób było nie ulec. Każdy z obiektów wchodzących w skład ekspozycji muzealnej odsłaniał nieco inne zajęcia i obyczaje praktykowane w okresie bożonarodzeniowym. Spacerując skansenowską drogą zwiedzający spotykali gospodynie i gospodarzy zajętych robieniem zabawek choinkowych, obsadzaniem i ubieraniem choinki, przygotowywaniem potraw wigilijnych, czy przygotowujących inscenizacje kolędnicze. Centralne miejsce w izbach zajmowały przystrojone tzw. „światami”. snopy niewymłóconego zboża, których miejsce z czasem zajmowały drzewka bożonarodzeniowe. Ławy i stoły czekały już pięknie przyozdobione na wieczerzę wigilijną. W XVIII-wiecznym kościele zebrani wysłuchali najpiękniejszych kolęd polskich, a następnie powrócili saniami/wozem na salę konferencyjną, gdzie odbyła się część oficjalna wydarzenia.

Uroczystość była doskonałą okazją do podsumowania podsumowania najważniejszych wydarzeń minionego roku, jak również prezentacji osiągnięć i przybliżenia planów na przyszłość. Ogłoszono też wyniki konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Spośród 101 prac  Komisja Konkursowa wyłoniła 10 laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: 6–8 lat i 9–13 lat. Jury było pod wielkim wrażeniem pomysłowości i talentu młodych twórców. Obok dzieł drewnianych znalazły się bowiem też konstrukcje z masy solnej, plasteliny, a nawet makaronu. Podczas uroczystości miała też miejsce premiera II części filmu z cyklu „Cztery pory roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”, pt. „Wigilia… Tradycje bożonarodzeniowe w rodzinie ziemiańskiej”. Wzbudził on żywe zainteresowanie oglądających. Wnętrza skansenowskiego dworu ożyły na nowo. Wypełnił je gwar, radosny śmiech familii szlacheckiej obchodzącej Boże Narodzenie. Niezwykła atmosfera obrazu wprawiła zebranych w podniosły, świąteczny nastrój, co stanowiło doskonałe wprowadzenie dla koncertu „Pieśń ujdzie cało” w wykonaniu RZA Wojska Polskiego. Zebrani usłyszeli najpiękniejsze pieśni patriotyczne, kolędy i pastorałki. Artyści przynieśli słuchaczom wiele wzruszeń.

 Wystawa pt. “Boże Narodzenie na Mazowszu” jest dostępna do 28 lutego 2013 r. Zapraszamy do zwiedzania.

 

Galeria zdjęć