Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Niedziela Palmowa 2014 – relacja

 Niedziela Palmowa jest zapowiedzią czasu radości, czasu życia i nadziei, czasu odrodzenia – Wielkanocy. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 13 kwietnia już po raz 14 przeżywało to piękne święto wraz miłośnikami mazowieckiego folkloru, dla których specjalnie na ten dzień przygotowano moc atrakcji. Pięknie przystrojone wnętrza izb chłopskich,prezentacje wiosennych prac gospodarskich i obrzędów, kiermasz rękodzieła, a także występy artystyczne na scenie muzealnego amfiteatru to tylko niektóre z nich. Mimo pochmurnej, czasem deszczowej aury tego dnia muzealną ekspozycję odwiedziło aż 2100 osób.

Najważniejszym momentem wydarzenia była uroczysta msza święta w zabytkowym kościele z Drążdżewa. We mszy celebrowanej przez księży: dziekana Andrzeja Więckowskiego i Dawida Witkowskiego uczestniczył Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik. Po tradycyjnej procesji wierni w skupieniu uczestniczyli w liturgii z piękną oprawą artystyczną Zespołu Tańca Ludowego Zawidzanie.

Każda z zagród na terenie skansenowskiej wsi kryła w sobie pewną niespodziankę. Dzieci miały okazję wykonać własną tradycyjną palmę wielkanocną. Musiała się w niej znaleźć zielona gałązka barwinka, bukszpanu, bądź wierzby. Dawniej wierzono, że zastosowanie tej ostatniej nadaje wiązance niezwykłą moc. Wierzbowe drzewo bowiem, jako jedno z pierwszych okrywające się wiosenną zielenią, uznawane było za „miłujące życie”. Jego żywotność stanowiła zwiastun udanych zbiorów i chroniła przed chorobami oraz nieszczęściami. Do tej pory w wielu wiejskich domach praktykowany jest zwyczaj jedzenia wierzbowych bazi dla obrony przed zakażeniami gardła i bólami głowy. Goście Muzeum przyjrzeli się też pokazom malowania jajek techniką batiku, wykonywania lampek do Grobu Pańskiego, przygotowywania święconki chłopskiej, wycinanki kurpiowskiej, wysypywania piaskowych wzorów na polepie glinianej i strojenia gaika. Między zagrodami natomiast chodzili młodzieńcy z drewnianym kogutkiem po dyngusie, nawiązując do wielkanocnej tradycji sąsiedzkich odwiedzin w Poniedziałek Wielkanocny.

Jak podczas każdej imprezy plenerowej nie mogło zabraknąć kiermaszu rękodzieła i produktów regionalnych. Na stoiskach ponad 20 wystawców znalazły się między innymi ręcznie wykonane ozdoby na świąteczny stół, baranki wielkanocne, wypieki, koszyczki, pachnące wędliny, miody.

Po raz 14 wybrane zostały najpiękniejsze prace zgłoszone w konkursie „Tradycyjna palma wielkanocna”. Inicjatywa od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających. W tym roku nadesłano 35 palm. Najwyższe z nich osiągnęły wysokość prawie 3 metrów. Każda była wykonana z wielką starannością, a przez to wyjątkowa. Swoje głosy oddało 597 osób. Laureatami konkursu zostali:

  • W kategorii indywidualnej:

I miejsce – palma wykonana przez Justynę Baranowską z Gimnazjum w Borkowie Kościelnym

II miejsce – palma wykonana przez Julię Sabałę ze Szkoły Podstawowej w Zawidzu Kościelnym

III miejsce – palma wykonana przez Kingę Piasecką z Publicznej Szkoły Podstawowej w Osieku

Wyróżnienie – palma wykonana przez Dawida Maszerowskiego z Gimnazjum w Borkowie Kościelnym

 

  • W kategorii zespołowej:

I miejsce – palma wykonana przez Alicję i Adriana Sabałów ze Szkoły Podstawowej w Zawidzu Kościelnym

II miejsce – palma wykonana przez dzieci i młodzież z Centrum Kulturalno-Oświatowo-Rekreacyjnego w Skępem

III miejsce – palma wykonana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 247 w Warszawie

Wyróżnienie – palma wykonana przez uczniów klasy I z Zespołu Szkół w Lutocinie

Przyznano również Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu palmie wykonanej przez Magdalenę Rozworowską z  Publicznego Gimnazjum w Gozdowie

Zwycięzcy otrzymali dyplomy, nagrody pieniężne oraz piękne wydawnictwa albumowe Muzeum.

Dopełnieniem uroczystych obchodów Niedzieli Palmowej była część artystyczna w muzealnym amfiteatrze. O godzinie 12.00 wystąpił Zespół Artystyczny Związku Nauczycielstwa Polskiego z Żuromina w nastrojowym repertuarem nawiązującym do Roku Oskara Kolberga oraz Roku Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godzinie 15.30 bogaty folklor Łowicza i Kaszub zaprezentował Zespół Tańca Ludowego ZAWIDZANIE.

Niedziela Palmowa w skansenie to już tradycja. Dla tych, którzy jednak nie zdołali dotrzeć na tę uroczystość, mamy dobrą wiadomość. Już za kilka dni kolejna impreza organizowana przez nasze Muzeum. Odbywające się w Poniedziałek Wielkanocny „Gry i zabawy wielkanocne” służą przybliżeniu bogatej obrzędowości związanej ze Świętem Zmartwychwstania. Na zwiedzających czekać będą rodzinne zabawy, pokazy malowania jaj, przejażdżki konne i wiele innych atrakcji. Już teraz serdecznie zapraszamy, bo w sierpeckim muzeum nigdy nie można się nudzić.

 

Patroni medialni: