Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
“Niedziela Palmowa w skansenie” 2014

 „NIEDZIELA PALMOWA W SKANSENIE”

- PIĘKNO ZAPOMNIANYCH  WIELKANOCNYCH TRADYCJI

 

Niedziela Palmowa należy do najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich. W naturalny sposób przygotowuje wierzących na nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas Niedzieli Palmowej skansen w Sierpcu staje się jednym z najbarwniejszych miejsc regionu. Urokliwe otoczenie wiosennej przyrody, interesująca wystawa wielkanocna oraz ciekawy program sprawiły, że z roku na rok „Niedziela Palmowa w skansenie” przyciąga coraz liczniejsze rzesze turystów. Wychodząc naprzeciw temu zainteresowaniu, muzeum poszerzyło ofertę kulturalną, przekształcając skromną uroczystość i przegląd konkursowy do dużego wydarzenia folklorystycznego znanego w wielu zakątkach kraju. Obecnie przyjeżdżając do skansenu można nie tylko wziąć udział w procesji z palmami, i zwiedzić wystawę wielkanocną, ale także wysłuchać koncertu muzyki ludowej, a nawet dokonać zakupu wielkanocnych akcesoriów.

Najważniejszą pozycją programu „Niedzieli Palmowej w skansenie” pozostała niezmiennie uroczysta msza święta w drewnianym kościele z XVII wieku, której towarzyszy poświęcenie palm. O oprawę muzyczną mszy świętej zadba Zespół Tańca Ludowego Zawidzanie. Nieodłącznym elementem nabożeństwa jest procesja, gromadząca wszystkich wiernych przybyłych na uroczystość.

W zabytkowych obiektach prezentowana będzie wystawa „Wielkanoc na Mazowszu”, przybliżająca wielkanocne tradycje i obyczaje. Przygotowania do Świąt jawią się jako porządkowanie izb, wypiekanie chleba, czy też wykonywanie wielkanocnych palm. Ekspozycja ukazuje także zapomniane zabawy i obrzędy wielkanocne, jak chociażby chodzenie po wykupie z gaikiem, czy kogutkiem, a także różnorodne wzornictwo na wielkanocnych jajkach, świąteczne dekoracje, a nawet kontrast pomiędzy święconym chłopskim a dworskim. Wystawę wzbogacą pokazy wielkanocnych zajęć: wyrób palm wielkanocnych, pokaz malowania jajek, pokaz przygotowania święconki chłopskiej, wysypywania wzorów piaskiem na glinianej podłodze i wiele innych. W izbie szkolnej dzieci poznają tajniki  wykonywania tradycyjnych palm, a w salach dydaktycznych obejrzą prezentację multimedialną poświęconą wielkanocnej tradycji.

Integralną częścią „Niedzieli Palmowej w skansenie” jest konkurs na „Tradycyjną palmę wielkanocną”, którego przedmiotem jest wykonanie palmy przy użyciu naturalnych materiałów. Atrakcyjności konkursowi dodaje fakt, iż oceny zgłoszonych palm dokonają zwiedzający, którzy poprzez wypełnienie kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę. Nagrody przewidziano zarówno dla laureatów konkursu, jak i osób oddających głosy.

Dla amatorów ludowych akcentów muzycznych zaplanowano koncerty w wykonaniu Zespołu Artystycznego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Żurominie oraz Zespołu Tańca Ludowego Zawidzanie. Jarmark wielkanocny stworzy okazję do nabycia świątecznych akcesoriów:  palm wielkanocnych, cukrowych baranków oraz wyrobów rękodzieła ludowego. Na miłośników jazdy konnej czekać będą przejażdżki – w siodle lub bryczką.

Różnorodność atrakcji sprawia, iż „Niedziela Palmowa w skansenie” jest propozycją dla osób w każdym wieku. Dzieciom i młodzieży przybliży bogatą tradycję Świąt Wielkanocnych, zaś osoby dorosłe przeniesie w świat wspomnień. Zapraszamy 13 kwietnia w godzinach 10.00 – 18.00. Podczas Niedzieli Palmowej obowiązywać będzie specjalna cena biletów wynosząca 5 zł.

Tymczasem w Wielkanocny Poniedziałek zachęcamy do udziału w imprezie „Gry i zabawy wielkanocne”. Do dyspozycji zwiedzających przygotowane zostaną różnorodne formy wiosennych zabaw sprzed lat. Każdy z gości odwiedzających skansen będzie mógł wziąć udział w toczeniu jaj i grze w kręga, pobujać się na stojąco na ogromnych huśtawkach wielkanocnych, a nawet chwycić za sikawki dyngusowe, by spróbować swych sił w konkursie dyngusowym. Zapraszamy do wspólnej zabawy w Wielkanocny Poniedziałek – 21 kwietnia w godzinach 10.00 – 18.00.

 

PROGRAM “NIEDZIELI PALMOWEJ W SKANSENIE”

13 KWIETNIA 2014 R. , GODZ. 10.00 – 18.00

  • zwiedzanie wystawy “Wielkanoc na Mazowszu”

  • pokazy świąteczne na terenie ekspozycji

  • projekcja prezentacji multimedialnej o tematyce wielkanocnej

  • wielkanocny kiermasz rękodzieła 

  • Godz.12.00 -koncert Zespołu Artystycznego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Żurominie – amfiteatr

  • Godz. 14.00 – uroczysta msza święta połączona z poświęceniem palm i procesją – Kościół z Drążdżewa

  • Ok. godz.15.20 – rozstrzygnięcie konkursu pt. “Tradycyjna palma wielkanocna”- amfiteatr

  • Godz.15.30 – koncert Zespołu Tańca Ludowego Zawidzanie – amfiteatr 

Patroni medialni: