Wykład stanowił fascynującą wyprawę w przeszłość, pozwalając uczestnikom odkryć niepowtarzalne piękno ilustracji w kronikach staropolskich, zasady ich kompozycji, symbolikę poszczególnych elementów i postaci, a także motywy powtarzające się w poszczególnych dziełach. Prowadzący opowiedział o tym, w jaki sposób powstawały ilustracje polskich Kronik, skąd wydawcy czerpali inspiracje oraz dlaczego pewne ilustracje były popularne a niektóre nie. Zaprezentował wybrane przykłady dawnych ilustracji. Omówił techniki artystyczne, symbole i alegorie stosowane przez ówczesnych twórców. Opowiedział o tym jaką funkcję ryciny pełniły w utworach historiograficznych i drukach prawnych i jakie mają znaczenie dla interpretacji tekstu. Zastanawiał się jaki obraz świata i stosunków społecznych wyłania się z nich i jakich informacji mogą one dostarczać historykowi. Pokazał też w jaki sposób współtworzyły narrację historyczną oraz jak wpłynęły na postrzeganie wydarzeń i postaci w polskiej historii wczesnonowożytnej.
Na następne wydarzenie w ramach serii „W czwartki o kulturze” zapraszamy do ratusza już 17 października o godz. 17.00. Małgorzata Gmiter podczas wykładu pt. Talerze bryliantowane, parawan kitajką powleczony i suknia baryżowa, czyli życie codzienne w szlacheckim dworze w I połowie XIX wieku wraz z uczestnikami zajrzy nie tylko do szlacheckiego salonu, ale również do alkierza, garderoby i kuchni, by z pokazać jak wyglądał zwykły dzień rodziny ziemiańskiej przed 200 laty. Wstęp jak zawsze bezpłatny!
Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych sierpeckiego muzeum i strony mwmskansen.pl, by nie przegapić informacji o zbliżających się wystawach, wykładach, spektaklach i koncertach.