DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA MUZEUM
DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zobaczyć możecie wieś mazowiecką z przełomu XIX i XX wieku. Tworząc ekspozycję staraliśmy się pokazać jak dawniej wyglądało życie ludności wiejskiej. Domy wiejskie były niewielkie a wchodziło się do nich po kamiennych schodach. Powoduje to pewne ograniczenia w poruszaniu się osób z niepełnosprawnościami. Większość budynków to zabytki, dlatego nie możemy ich przebudowywać. Staramy się jednak zwiększyć dostępność naszych wystaw dla osób napotykających różne trudności wynikające z niepełnosprawności. Prosimy zatem o wyrozumiałość.
WEJŚCIE
Do Muzeum (skansen) prowadzą dwa wejścia: główne, od strony ul. Narutowicza (dojazd od centrum miasta), drugie od strony drogi krajowej nr 10. Doradzamy skorzystanie z wejścia od ulicy Narutowicza. Przy nim znajdują się wyznaczone miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami (należy przejść przez jezdnię). Od budynku kasy prowadzi prosta droga do wejścia na teren Muzeum (kostka granitowa łupana).
Idąc tą drogą:
- po prawej stronie mijamy budynek ochrony, później rozciąga się park dworski,
- po lewej budynki: administracyjny i konserwatorski,
- na końcu drogi jest brama – wejście do skansenu, tutaj sprawdzane są bilety wstępu
PARKING
Ogólnodostępny, bezpłatny parking z miejscami parkingowymi dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się przy wejściu do Muzeum od ulicy Narutowicza. Odległość od kasy biletowej: ok. 80 kroków. Zachęcamy do wcześniejszego zakupu biletu wstępu online, pozwoli to uniknąć kolejek.
ZNIŻKI DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Bilety ulgowe przysługują osobom z niepełnosprawnościami i osobom je wspierającym/ asystentom, będącym obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Dokumentem uprawniającym do korzystania z ulgi jest legitymacja potwierdzająca niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności.
TOALETY
Toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami znajdują się w budynku kasy przy ul. Narutowicza, a także koło karczmy Pohulanka oraz w budynku G przy Galerii Rzeźby.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
EKSPOZYCJA MUZEALNA
Zwiedzanie Muzeum trwa ok. 2 godzin, do przejścia jest ok. 2 – 3 km.
Osoby z dysfunkcjami słuchu
UWAGA! Ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo zwiedzających w okresie epidemii możliwość wynajmu audioprzewodników i pętli indukcyjnych została wstrzymana.
Osoby z dysfunkcjami wzroku
- Muzeum zapewnia możliwość poruszania się po przestrzeniach ekspozycyjnych w towarzystwie psa asystującego.
- W kasach biletowych istnieje możliwość bezpłatnego wypożyczenia na czas zwiedzania tyflograficznej mapy skansenu. Mapy dostępne są w kasach muzeum.
- Z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku w jednej z chałup przygotowana została wystawa „Zobaczyć rękoma”. Chałupa z Drwał znajduje się obok Karczmy POHULANKI oraz kuźni z Żuromina. W chałupie nie ma żadnych ograniczników, dzięki czemu zwiedzający ma możliwość swobodnego poruszania się po wystawie.
UWAGA! Ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo zwiedzających w okresie epidemii wystawa “Zobaczyć rękoma” w chałupie z Drwał jest czasowo niedostępna
Zachowując zgodność z historycznymi realiami w chałupie pozostawiliśmy dość niskie wejście (ok. 170 cm), a także kamienne schody i progi wejściowe. Prosimy uważać podczas wchodzenia.
Wystawa pozwala dotknąć kawałka przeszłości, daje możliwość posłuchania historii mówionych przez skrzypiącą, drewnianą podłogę i poczucia zapachu prawdziwego siennika, słowem, przenosi w miniony czas prawdziwie ludowej, chłopskiej wsi sprzed dekad. Chałupa została wybudowana w XIX wieku i reprezentuje typ powszechnego w owym czasie budownictwa na Mazowszu Płockim. Chałupa ma zrąb z drewna sosnowego konstrukcji sumikowo-łątkowej węgłowany na rybi ogon i dach naczółkowy pokryty słomą.
Dwutraktowe, symetryczne wnętrze z sienią na przestrzał przedzieloną kominem podzielone jest na cztery pomieszczenia.
W trakcie od strony drogi po lewej stronie znajduje się alkierz, po prawej izdebka przebudowana z komory, o czym świadczy zachowany w ścianie szczytowej wyglądek, czyli małe okienko zasuwane deską.
W trakcie od podwórza po lewej stronie znajduje się izba pełniąca rolę pokoju oraz sypialni gospodarzy, zaś po prawej stronie usytuowana jest obszerna kuchnia z wymurowanym trzonem kuchennym i piecem chlebowym.
Urządzenie wnętrz odsyła do połowy dwudziestego wieku. Oddają one atmosferę pierwszego dziesięciolecia powojennego, kiedy to w wielu domach na wsi mazowieckiej zaczęły się dokonywać istotne zmiany będące następstwem wzmożonej migracji ludności.
Ze względu na specyfikę skansenu – wzorowanego na wsi mazowieckiej z przełomu wieków XIX i XX podczas zwiedzania osoby z dysfunkcjami wzroku napotkać mogą utrudnienia:
- piaszczysty trakt – droga główna na wsi – bez wyraźnych krawędzi, możliwe nierówności nawierzchni
- kamienno – trawiaste podłoże w zagrodach
- wejścia do chałup są kamienne, o nierównych krawędziach, nierównej powierzchni, różnej wysokości
- niskie stropy
- nisko osadzone otwory drzwiowe
Nieustannie pracujemy nad dostosowaniem oferty do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i sprawieniem, by ekspozycja stała się bardziej dostępna.
Osoby z dysfunkcjami narządów ruchu
- Istnieje możliwość skorzystania z pochylni umożliwiających wejście do wybranych obiektów. W celu sprawnego zainstalowania pochylni, wystarczy w kasie poinformować o tym fakcie obsługę muzeum. Skorzystanie z pochylni jest możliwe w obiektach:
- Chałupa z Czermna
- Chałupa z Dzierżążni
- Chałupa z Ligówka
- Dwór z Bojanowa
- Budynek administracyjny C – dyrekcja, sekretariat, administracja, księgowość
Zwiedzanie Powozowni i Galerii Rzeźby nie wymaga montażu pochylni.
Zajęcia edukacyjne oferowane przez Muzeum odbywają się (w zależności od formy i tematu zajęć) w salach oświatowych: A (parter budynku kasy od ul. Narutowicza, brak przeszkód w poruszaniu się dla osób z dysfunkcjami ruchu), G (I piętro budynku G, możliwość skorzystania z windy mieszczącej się w holu hotelowym), sala w Młynie (I piętro; brak windy) oraz na terenie wybranych zagród.
Osoby z dysfunkcjami ruchu lub o ograniczonej sprawności ruchowej podczas wizyty w Muzeum mogą napotkać następujące trudności:
- piaszczysty trakt – droga główna na wsi – możliwe nierówności nawierzchni – utrudnia poruszanie się osobom na wózku inwalidzkim
- kamienno – trawiaste podłoże w zagrodach – utrudnia poruszanie się osobom na wózku inwalidzkim
- wejścia do chałup są kamienne, o nierównych krawędziach, nierównej powierzchni, różnej wysokości – utrudnia wejście osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim
- wąskie drzwi do chałupy – uniemożliwia wejście osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim
- mała/ wąska sień w chałupie– uniemożliwia obrót osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim
________________________________________________________________________________________________________________________
Bliższe informacje na temat organizacji pobytu osób niepełnosprawnych w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu można uzyskać:
- w sekretariacie tel. 24 275 28 83, wew. 200
- w dziale upowszechniania i promocji, tel. 24 275 28 83, wew. 216 lub 217
od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30
___________________________________________________________________________________________________
MAZOWIECKIE DNI INTEGRACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Impreza plenerowa w skansenie organizowana w ostatnią sobotę sierpnia. Celem imprezy jest integracja, pokonywanie barier i zwiększanie świadomości społecznej na temat potrzeb i problemów osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wydarzenie ma charakter rodzinnego pikniku. Uczestnicy zwiedzają ekspozycję „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” wzbogaconą pokazami prac i zwyczajów wiejskich oraz rękodzieła ludowego. Biorą też udział w zabawie „na dechach”, podczas której gra dla nich prawdziwa wiejska kapela. Przełamywaniu własnych barier i słabości w atmosferze współzawodnictwa służą konkursy z nagrodami wymagające sprytu, refleksu, a czasem wiedzy.
Muzeum Wsi Mazowieckiej jest w trakcie dostosowywania zarówno możliwości zwiedzania dla osób z niepełnosprawnościami jak i rozszerzenia oraz dostosowania oferty edukacyjnej. Równocześnie prosimy o informację o planowanym przyjeździe osób niepełnosprawnych podczas rezerwacji pobytu, by w możliwie najlepszy i najbardziej atrakcyjny dla Państwa sposób zaplanować wizytę w skansenie.