Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Polska zobacz więcej

Już po raz 4 pragniemy zachęcić Państwa do odwiedzenia naszego muzeum w ramach akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”. Inicjatywa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Organizatorem inicjatywy jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, jej celem zaś prezentacja ogólnopolskiej oferty turystycznej i zachęcenia do korzystania z atrakcji oraz usług turystycznych na terenie całego kraju, również poza głównym sezonem wakacyjnym.

Kolejna edycja w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbędzie się w dniach 10 i 11 marca 2018r. Z tej okazji ceny biletów wstępu do skansenu 10 i 11 zostaną obniżone o połowę:

  • Bilet normalny – 7,50 zł.
  • Bilet ulgowy – 5 zł
  • Bilet rodzinny -20 zł

Na zwiedzających czekać będzie wystawa czasowa „Wielkanoc na Mazowszu”. W 10 chałupach chłopskich i 2 dworach szlacheckich odkryją barwny i bogaty świat tradycji oraz obrzędów związanych z przeżywaniem Świąt Zmartwychwstania na dawnej wsi. Dowiedzą się co znaleźć się dawniej musiało w koszyku ze święconką, jak wygląda tradycyjna mazowiecka palma wielkanocna, jakie potrawy gościły na świątecznych stołach, jakich metod używano do ozdabiania jaj, jak dekorowano wnętrza domostw, a także jak świętowano i bawiono się w czasie świątecznym. Z czasem tym związanych było także wiele obyczajów i symboli. W jakim celu połykano bagniątko z poświęconej palmy? Co należało zrobić ze skorupkami jaj ze świątecznego śniadania, by zapewnić urodzaj? Jakie znaczenia wiązano z poszczególnymi pokarmami umieszczanymi w wielkanocnym koszu? W jakim celu odbywano kąpiele w rzekach i stawach o świcie w Wielkanoc? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć będzie można podczas poznawania ekspozycji.

Zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem. Z usługi skorzystać można co godzinę począwszy od godz. 9.00 do godz. 13.30. Jej koszt to to 5 zł./osoba.

Prócz tego proponujemy też przejażdżki konne bryczką lub wozem po terenie skansenowskiej wsi.

Zachęcamy do odwiedzania skansenu w godzinach: 9.00-15.00

 

Warto też będzie odwiedzić Ratusz. Na zwiedzających czekać tam będzie ekspozycja „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”, prezentująca nie tylko bogaty zbiór rzeźb i zróżnicowanych form plastycznych, ale także fotografie wykonywane przez artystę podczas licznych podróży, plenerów i warsztatów rzeźbiarskich.

Ceny biletów wstępu podczas akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”:

  • Bilet normalny – 2 zł.
  • Bilet ulgowy – 1,50 zł

 

W Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu przygotowana zostanie ekspozycja „Stefan Gołębiowski. Poeta, tłumacz Horacego, społecznik”, przybliżająca sylwetkę jednej z najwybitniejszych postaci związanych z Ziemią Zawkrzeńską. Ekspozycja prezentuje bogaty zbiór  rękopisów i maszynopisów utworów, dokumenty, fotografie, korespondencja z najwybitniejszymi polskimi twórcami i należące do autora przedmioty codziennego użytku.

Ceny biletów wstępu podczas akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”:

  • Bilet normalny – 2 zł.
  • Bilet ulgowy – 1,50 zł

 

Pełną listę instytucji biorących udział w akcji znaleźć można na stronie polskazobaczwiecej.pl