Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Zima w skansenie

 

Święta już niebawem. Nim jednak pochłoną was gotowanie i pieczenie, domowe porządki, strojenie choinki, dekorowanie wnętrz i przedświąteczne zakupy warto może na chwilę zatrzymać się i odwiedzić muzeum… Od początku grudnia sierpecki skansen zaprasza do odkrywania zwyczajów bożonarodzeniowych na nowo.

Program edukacyjny „Zima w skansenie” to propozycja dla miłośników folkloru w każdym wieku. Program zajęć dla grup zorganizowanych obejmuje, zależnie od wariantu, przejazd w kuligu lub wozem po terenie ekspozycji, zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Boże Narodzenia na Mazowszu”, warsztaty wykonywania zabawki choinkowej lub karty świątecznej i przygotowanie ogniska. „Mikołajki w skansenie” skierowane są do najmłodszych. Dzieci odwiedza Święty Mikołaj z workiem pełnym niespodzianek. Również dla osób indywidualnych i rodzin przygotowaliśmy interesującą propozycję. W zimowe soboty i niedziele w sali edukacyjnej odbywać się będą warsztaty, których uczestnicy wykonają niepowtarzalne ozdoby świąteczne i obrazy na szkle. Wszystkie propozycje dostosowane są do indywidualnych potrzeb oraz możliwości uczestników, łącząc naukę z zabawą.

Od 8 grudnia we wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich oglądać można wystawę „Boże Narodzenie na Mazowszu”. Ekspozycja przybliża różne zwyczaje i zajęcia związane z okresem bożonarodzeniowym – od Adwentu, przez prace i obrzędy związane z okresem przedświątecznym, Wigilią i Godami, aż po karnawał i święto Matki Boskiej Gromnicznej. Odwiedzając kolejne domostwa zwiedzający zobaczą jak na przestrzeni ponad 100 lat zmieniały się tradycje, wygląd wnętrz, dekoracje i potrawy świąteczne.

Zimowe propozycje skansenu pozwalają zrozumieć jak przeżywano Boże Narodzenie na początku XX wieku, a także odkrywać zapomniane tradycje i czasem zaskakujące znaczenie zwyczajów dziś stanowiących nieodłączny element świętowania.

 

ZIMA W SKANSENIE

Program edukacyjny skierowany do grup zorganizowanych i obejmuje:

 • Wstęp na teren skansenu
 • Kulig lub przejazd wozem (ok. 20 minut)
 • Warsztaty wykonania zabawki choinkowej lub karty świątecznej (1 godz.)
 • Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy “Boże Narodzenie na Mazowszu” prezentowanej w 10 chałupach z przełomu XIX i XX wieku oraz ekspozycji stałych prezentowanych w dworze, galerii rzeźby i powozowni (1,5 godz.)
 • Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek* ( 1 godz.)
 • Czas trwania programu – około 4 godziny
 • Termin: grudzień – luty
 • Liczba uczestników: min. 15, grupa do 45 osób
 • Cena: 25 zł./osoba

MIKOŁAJKI W SKANSENIE

Program edukacyjny skierowany do grup zorganizowanych i obejmuje:

 • Wstęp na teren skansenu
 • Spotkanie z Mikołajem (20 min.)
 • Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy “Boże Narodzenie na Mazowszu” oraz ekspozycji stałych prezentowanych w dworze, galerii rzeźby i powozowni (1,5 godz.)
 • Kulig lub przejazd wozem po terenie ekspozycji (20 min.)
 • Czas trwania: ok. 2,5 godziny
 • Grudzień
 • Liczba osób: min 15,  grupa do 45 osób
 • Cena: 17 zł/ osoba

 

Rezerwacje zajęć dla grup zorganizowanych przyjmowane są pod numerem tel. 24 275 28 83, wew. 54, 37 i 36; a także mailowo, na adres: rezerwacje@mwmskansen.pl.

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu nie zapewnia prowiantu. Kiełbaski należy przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie  – najlepiej na kilka dni przed planowanym przyjazdem. Kontakt: 603 063 545

 

ZAJĘCIA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH I RODZIN

 

Serdecznie zapraszamy  do udziału w zajęciach, które będą prowadzone od grudnia 2019 r. do końca lutego 2020r., w soboty i niedziele,  w salach dydaktycznych Muzeum. Może w nich uczestniczyć dowolna liczba uczestników w wieku od 6 lat. Dzieci do lat 12 mogą uczestniczyć w zajęciach wyłącznie po opieką osoby pełnoletniej. Opiekun nie ponosi odpłatności za udział w zajęciach, jeśli tylko pomaga dzieciom.

Uczestnicy proszeni są o przybycie co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem zajęć. Zbiórka przed kasą od ulicy Narutowicza.

GODZINA

SOBOTA

 

NIEDZIELA

 

 

 

12.00 – 13.00 

Warsztaty choinkowe

warsztaty

 

miejsce: sala A

cena 8 zł./osoba

Zima na szkle malowana

warsztaty

 

miejsce: sala A

cena 14 zł./osoba

 

13.00 – 13.30

Kulig lub przejazd wozem (czas przejazdu ok. 20 min.)

cena 7 zł./osoba*

 

13.30 – 15.00

Boże Narodzenie na Mazowszu

zwiedzanie wystawy  z przewodnikiem

 

cena 10 zł./osoba*

 

* Atrakcja dostępna z wykupionym biletem wstępu: Bilet ulgowy – 10 zł., bilet normalny – 15 zł.

 

 

Więcej informacji w Cenniku

 Jak zwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zimą? Zobacz tutaj.