Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Programy edukacyjne

Już się jaskółka, już i bocian wraca, 
Już się przybliża bydłu nowa praca,
Już się i trawki przewiły zielone, 
Już się wietrzyki wróciły pieszczone.

[Jan Andrzej Morsztyn "Wiosna"]

 

Wiosenne programy edukacyjne

Wraz z pojawieniem się na niebie pierwszych kluczy ptaków, roztopieniem lodu na rzekach i pojawieniem pączków na drzewach rozpoczyna się wiosna. Dawni mieszkańcy mazowieckiej wsi wierzyli, że zimą cała przyroda zapada w sen, z którego wybudzić ją mogą wiosenne promienie słońca. Dla ludzi był to czas przygotowań do prac w polu i zagrodzie. Gospodynie wymiatały zaległy w kątach kurz, wietrzyły derki i pościele, zaś mężczyźni reperowali sprzęty niezbędne do pracy. Nie można też było zaniedbać zwyczajów i obrzędów zapewniających urodzaj i zdrowie. Ich przybliżeniu służą programy edukacyjne „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu” i „Wiosna w ulu”, do udziału w których skansen zaprasza już od 3 marca.

 

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

 

Zajęcia prowadzone w ramach wiosennych programów edukacyjnych stanowią fascynującą podróż w świat wierzeń, zdobnictwa i obrzędowości ludowej. Pozwalają uczestnikom dowiedzieć się jak świętowano, bawiono się i czym zajmowano się na wsi w okresie wiosennym. Poznają oni najważniejsze symbole łączone z Wielkanocą i czynności mające zapewnić urodzaj i ochraniać przed chorobą. Propozycje skierowane są do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, średnich i osób dorosłych. Mają okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” ukazującą życie codzienne i czas wiosenny świętowania mazowieckiej wsi na przestrzeni prawie stu lat. Mają tez możliwość wykonania tradycyjnej palmy wielkanocnej, ozdobienia pisanek, stworzenia karty świątecznej, a także odlania świeczki z wosku. Warsztaty wielkanocne prowadzone są również w sierpeckim ratuszu. Aktualnie w jego salach wystawienniczych prezentowana jest wystawa „Wszystkie barwy muzyki”. Zgłoszenia uczestnictwa w programach przyjmowane są pod adresem: rezerwacje@mwmskansen.pl i nr tel. 24 275 28 83, wew. 217, 234 i 216.

 

Program edukacyjny „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu”

Czas trwania: ok. 4 godziny
Liczba osób: min. 15, min. max 45

• Wstęp na teren skansenu
• Warsztaty wyrobu palmy wielkanocnej i wykonania pisanki* lub zdobienia karty świątecznej – do wyboru ( 1 godz.)
• Przejazd wozem po terenie ekspozycji (20 min.)
• Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (1,5 godz.)
• Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek** ( 1 godz.)
• Cena: 30 zł/osoba

* Prosimy, aby na pokaz wykonania pisanki każdy uczestnik miał 1 ugotowane jajko oraz 3 gałązki bazi i bukszpan do wykonania palmy.
** Kiełbaski można przynieść ze sobą lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie – najlepiej na kilka dni przed planowanym przyjazdem. Kontakt: 603 063 545

 

Program edukacyjny „Wiosna w ulu”

 

Czas trwania: ok. 3 godziny
Liczba osób: min. 15, min. max 45

• Wstęp na teren skansenu
• Warsztaty „Skarby pszczelej rodziny” ( 1 godz.)
• Przejazd wozem po terenie ekspozycji (20 min.)
• Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (1,5 godz.)
• Cena: 30 zł/osoba

 

Propozycje dla osób indywidualnie korzystających z propozycji Muzeum

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !