16 kwietnia 2015 roku w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu odbył się niecodzienny koncert irańskiego zespołu muzycznego Isfahan Naghme Music Band. Goście z dalekiego Isfahanu przybyli do naszego miasta dzięki współpracy bieżuńskiego muzeum z Ambasadą Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie, zapoczątkowaną parę lat temu wystawą „Irańska sztuka, natura i tradycja”.
Grupa od 15 lat prowadzona przez Masouda Ehtemama wykonuje liczne koncerty w Isfahanie i innych miastach Iranu odnosząc wiele sukcesów. Aktywnie uczestniczy w wielu festiwalach muzycznych otrzymując różne nagrody i wyróżnienia. Ostatnio, w sierpniu 2014 roku w IV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Bułgarii zdobyła pierwsze miejsce i złoty medal oraz honorową nagrodę specjalną jurorów.
Zespół zaliczył również udane występy w krajach takich, jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Turcja, RPA, Maroko, Szwecja, Turkmenistan i Uzbekistan. Dla polskiej publiczności został przygotowany program specjalny zawierający piosenki ludowe z różnych regionów Iranu odtwarzane przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów, takich jak santur – rodzaj naszych cymbałków, tombak – bęben, kamancheh – irański instrument smyczkowy, tar i daf, w charakterystycznych dialektach: Khorasani, Mazandarani, Gilaki, Azari, Kordi, Lori, Bakhtiari, Jonobi, Shirazi, Esfahani.
Piękną skalą głosu wykazał się Mahmad Reza Hamdami – solista zespołu. Dał on również popis solowej gry na instrumencie – dafie (rodzaj dużego tamburynu), zastępując praktycznie cały zestaw perkusyjny.
Ponad pięćdziesięcioosobowa publiczność zgromadzona tego wieczoru w bieżuńskim muzeum przyjęła irański zespół bardzo serdecznie i ciepło. Miłym akcentem spotkania była również możliwość podziękowania za pośrednictwem naszych gości, w osobie Burmistrza Miasta i Gminy Bieżuń Andrzeja Szymańskiego, ich rodzicom i dziadkom, którzy w czasie II wojny światowej z wielkim sercem i zaangażowaniem przyjęli ponad dwadzieścia tysięcy polskich dzieci – uchodźców z syberyjskich obozów pracy przymusowej z terenu Związku Sowieckiego. Na zakończenie, po regionalnym poczęstunku, przygotowanym przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Bieżunia, wszyscy uczestnicy spotkania upamiętnieni zostali na wspólnej fotografii na tle bieżuńskiego muzeum.