Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi tradycyjnie podczas Niedzieli Palmowej w skansenie 2 kwietnia 2023 r. Oceny prac dokonają zwiedzający w dniu 02.04.2023r., w godz.: 10.00–13.30, poprzez wypełnienie kuponów dostępnych wyłącznie w kasach Muzeum. Ponadto Komisja Konkursowa wybierze jedną tradycyjną palmę mazowiecką, która otrzyma Nagrodę Specjalną (Nagroda Dyrektora MWM w Sierpcu).
Załączniki:
REGULAMIN KONKURSU 2023 – FORMAT PDF wielkość: 228 kb
REGULAMIN KONKURSU 2023 – FORMAT DOCS. wielkość: 31 kb
KARTA ZGŁOSZENIA – FORMAT PDF wielkość: 159 kb
Poniżej garść cennych informacji…
OPIS TRADYCYJNEJ PALMY WIELKANOCNEJ
Palmy wielkanocne na Mazowszu Płockim gospodynie robiły same. Inaczej było w miastach i w miasteczkach. Nie wszędzie rosły wierzby i trzcina, a po borówki trzeba by pójść do lasu. Wygodniej więc było udać się w dzień targowy na plac i tam nabyć za parę groszy gotową palemkę. Robili je ubodzy mieszkańcy okolicznych wiosek i sprzedawali na targu, czy przed kościołem. Dla niektórych rodzin była to szansa, by za pieniądze uzyskane ze sprzedaży kilkudziesięciu palm urządzić święta i móc bardzo skromnie przetrwać następujący po Wielkanocy okres przednówka. Trudno uwierzyć współczesnemu człowiekowi, że na początku dwudziestego wieku w biednych rodzinach tylko w Wielkanoc można było najeść się do syta.
Z upływem lat dawne palmy zmieniły swój wygląd. Z powodu braku borówek zaczęto używać barwinka, a potem bukszpanu. Po II wojnie nie wszystkie kobiety potrafiły, a może nie wszystkim się chciało robić bibułkowe kwiatki. Łatwiej było doczepić zasuszone kwiaty, czy przywiązać kolorową wstążkę. Pojawiły się też w kompozycjach gałązki brzozy lub asparagusa.