Konkurs stwarza okazję do indywidualnej lub zbiorowej aktywności artystycznej oraz zdobywania wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego wykonywania palm. Zaproszenie do udziału w konkursie jest skierowane zarówno do dzieci i młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych. Zadanie polega na wykonaniu palmy wielkanocnej, z wykorzystaniem tradycyjnych metod i materiałów. Przed przystąpieniem do pracy zachęcamy do poszerzenia wiedzy na temat tradycyjnych technik wyrobu palm, rodzajów materiałów, a także znaczenia palm w tradycji ludowej. Stawiamy na ludowość i folklor, zatem tradycyjne techniki zdobnicze oraz naturalne materiały są mile widziane.
Prace zgłoszone do konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna” oceniane będą w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Oceny palm dokonają zwiedzający, którzy poprzez wypełnienie specjalnych kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę. Komisja konkursowa dokona przeliczenia głosów, tak, by jeszcze podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie” – 13 kwietnia 2025 roku, zostały ogłoszone wyniki. Autorzy prac, które zdobędą najwięcej głosów, zostaną nagrodzeni. W każdej z kategorii zostanie przyznane I, II oraz III miejsce, ponadto spośród wszystkich prac Komisja wyłoni jedną, która zostanie uhonorowana Nagrodą Specjalną Dyrektora MWM w Sierpcu. Palmy należy dostarczyć do Działu Upowszechniania i Promocji, mieszczącego się w budynku „G” na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, ul. Narutowicza 64. Termin składania prac upływa 7 kwietnia 2025 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie” – 13 kwietnia 2025.
Regulamin konkursu pt. „Tradycyjna palma wielkanocna” (format pdf)
OPIS TRADYCYJNEJ PALMY WIELKANOCNEJ
Palmy wielkanocne na Mazowszu Płockim gospodynie robiły same. Inaczej było w miastach i w miasteczkach. Nie wszędzie rosły wierzby i trzcina, a po borówki trzeba by pójść do lasu. Wygodniej więc było udać się w dzień targowy na plac i tam nabyć za parę groszy gotową palemkę. Robili je ubodzy mieszkańcy okolicznych wiosek i sprzedawali na targu, czy przed kościołem. Dla niektórych rodzin była to szansa, by za pieniądze uzyskane ze sprzedaży kilkudziesięciu palm urządzić święta i móc bardzo skromnie przetrwać następujący po Wielkanocy okres przednówka. Trudno uwierzyć współczesnemu człowiekowi, że na początku dwudziestego wieku w biednych rodzinach tylko w Wielkanoc można było najeść się do syta.
Z upływem lat dawne palmy zmieniły swój wygląd. Z powodu braku borówek zaczęto używać barwinka, a potem bukszpanu. Po II wojnie nie wszystkie kobiety potrafiły, a może nie wszystkim się chciało robić bibułkowe kwiatki. Łatwiej było doczepić zasuszone kwiaty, czy przywiązać kolorową wstążkę. Pojawiły się też w kompozycjach gałązki brzozy lub asparagusa.
Więcej informacji: https://mwmskansen.pl/niedziela-palmowa/