MAZOWIECKI LIDER CYFRYZACJI 2024

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zdobyło pierwsze miejsce w organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego konkursie „Mazowiecki lider cyfryzacji 2024” w kategorii „Cyfrowa Kultura”. W plebiscycie zgłoszone zostały 52 projekty realizowane przez jednostki samorządowe z całego regionu – 29 placówek edukacyjnych i 23 instytucje kultury. Jego celem było wyłonienie ośrodków, których dorobek i aktywność w zakresie wprowadzania i zastosowania nowoczesnych technologii cyfrowych wyróżnia się spośród pozostałych na terenie województwa mazowieckiego.

Najciekawsze propozycje wyłonione zostały drogą głosowania internetowego, które odbywało się od 13 maja do 7 czerwca. Polegało ono na wzajemnej ocenie nadesłanych aplikacji przez uczestników konkursu. Głosujący zdecydowali, że na najwyższe wyróżnione zasłużyły wirtualne spacery połączone ze ścieżkami tematycznymi i webcamera uruchomiona w zagrodzie sołtysa sierpeckim skansenie. Na kolejnych pozycjach znalazły się Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się zaś 23 października 2024 roku w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie. Jan Rzeszotarski Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Bogusława Trojanowska Zastępca Dyrektora ds. administracji i bezpieczeństwa zbiorów odebrali z rąk Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego nagrodę pieniężną. Zostanie ona przeznaczona na dalszą digitalizację zbiorów ceramiki z naszej kolekcji oraz rozszerzenie oferty cyfrowej Muzeum. Podczas panelu dyskusyjnego Bogusława Trojanowska opowiadała o procesie opracowywania rozwiązań wirtualnych proponowanych przez Muzeum, trudnościach, które pojawiły się podczas realizacji projektu, a także o planach na przyszłość.

Zachęcamy do poznania spacerów wirtualnych dostępnych na stronie mwmskansen.pl. Pozwalają one zwiedzać za pomocą komputera wnętrza zabudowań tworzących ekspozycję sierpeckiego skansenu zajrzeć do miejsc zwykle niedostępnych dla osób zwiedzających oraz odkrywać ciekawostki o budownictwie, tradycji i obyczajowości chłopskiej. Najciekawsze eksponaty w pomieszczeniach zostały opatrzone szczegółowymi opisami. Rozszerzają one treści prezentowane na wystawach i umożliwiają pogłębienie wiedzy. Niwelują przy tym trudności w przemieszczaniu się ze względu na specyfikę obiektów historycznych, na które napotykają osoby z niepełnosprawnościami narządów ruchu.