Międzynarodowy Dzień Muzeów obchodzony 18 maja, znany jest także jako Dzień Muzealnika. Został ustanowiony 28 maja 1977 roku w Moskwie przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM) działającą przy UNESCO. W ramach obchodów od 1997 roku (W Polsce od 2003 roku) organizowana jest Noc Muzeów podczas, której zwiedzający mogą odkryć inną stronę instytucji kulturalnych, biorąc udział w ciekawych warsztatach, spektaklach czy innych atrakcji przygotowywanych specjalnie na tę okazję[1].
Muzeum według ustawy jest „jednostką organizacyjną, która nie jest nastawiona na zysk, a jej głównym celem jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie korzystania ze zgromadzonych zbiorów”[2].
Jednak muzeum tworzą przede wszystkim ludzie. To oni chronią przeszłość, dla przyszłych pokoleń. Wystawy powstają przy współpracy wielu osób i działów. W końcowym efekcie gotowej ekspozycji jest widoczny trud przygotowań, który dzieje się poza wzrokiem zwiedzających. To właśnie muzealnicy konstruują społeczną pamięć.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest przykładem muzeum na otwartym powietrzu, w którym eksponaty nie są zamknięte w czterech ścianach. Cały teren skansenu jest jednym wielkim muzeum, dzięki któremu można się przenieść w czasie na dawną mazowiecką wieś. Cykl wystaw jest dostosowany do zmieniających się pór roku i świąt im towarzyszących.
W tym roku Międzynarodowy Dzień Muzeów obchodzony jest pod hasłem: „The Future of Museums: Recover and Reimagine” , które zachęca aby na nowo odkrywać muzea, które podejmują nowe wyzwania dla budowania lepszej relacji z odbiorcami kultury[3]. Można dostrzec, jak muzea są ważne i potrzebne w kształtowaniu społecznej świadomości i tożsamości. Rozbudzają wyobraźnię i ciekawość, poszerzają wiedzę, rozwijają wrażliwość, są łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością, przybliżają do tego co nieznane i pomagają w zrozumieniu świata.
Autor: Magdalena Kowalak
Bibliografia:
[1] 18 maja- Międzynarodowy Dzień Muzeów, Strona internetowa Legalna Kultura, 18 maja – Międzynarodowy Dzień Muzeów (legalnakultura.pl).
[2] Ustawa z dnia 21 listopada 1996 roku o muzeach (Dz. U. z 2020 r. poz. 902.) s. 1/30.
[3] International Museum Day, Strona internetowa ICOM, International Museum Day – ICOM – ICOM.