Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Ratusz w Sierpcu

 

Budynek ratusza miejskiego znajduje się w centrum miasta i należy do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jest on miejscem wystaw czasowych promujących nie tylko kulturę lokalną, ale również kulturę innych narodów.  W ratuszu organizowane są spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, związane z obrzędowością świąteczną i ludową. Pełna oferta dostępna jest pod linkiem Muzealna szkoła.

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Ratusz
pl. Kardynała Wyszyńskiego 1, 09-200 Sierpc
tel. 24/275 28 26
E-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Godziny otwarcia:

od wtorku do soboty w godz.: 10.00 – 14.00
w niedziele i święta w godz.: 10.00 – 18.00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.

W soboty wstęp nieodpłatny z możliwością zwiedzania ekspozycji, jednak bez możliwości korzystania z form edukacyjnych, takich jak lekcje muzealne.

 

**********************************************************************************

 

AKTUALNOŚCI

 

W przygotowaniu nowa wystawa „Wielowymiarowość sztuki”

 

Już we wrześniu rozpoczynamy przygotowania nowej wystawy w sierpeckim ratuszu, która zostanie udostępniona zwiedzającym pod koniec października. „Wielowymiarowość sztuki” – to ekspozycja, której istotę stanowić będą różne formy sztuki plastycznej m.in. malarstwo na szkle, ceramice, płótnie, rzeźba współczesna, rzeźba w węglu oraz bardzo rzadko spotykana technika zdobnicza – intarsja, polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych innymi gatunkami drewna. Wśród artystów prezentujących swoje prace na wystawie zobaczymy: Małgorzatę Krause, Mieczysława Wojtkowskiego, Michała Grzymysławskiego, Franciszka Piechę, Janusza Pląskowskiego oraz Ireneusza Leśniaka.

 

____________________________________________________________________________

Wystawa „Świat w widokówce zaklęty. Kolekcja pamiątek Mariana Sołobodowskiego”.

Od 18 kwietna 2019 roku zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy „ Świat w widokówce zaklęty. Kolekcja pamiątek Mariana Sołobodowskiego”, w ramach której został zaprezentowany niezwykły zbiór pocztówek wielkanocnych sprzed lat. Wydrukowano je różnymi technikami, najczęściej w niewielkich nakładach. Pocztówki tematycznie nawiązują do symboliki religijnej i świeckiej, zachwycają bogactwem kolorystyki, różnorodnością tematyczną i obfitością motywów. Ich projektowaniem zajmowali się często powszechnie znani rysownicy i ilustratorzy książek dla dzieci, między innymi : Jan Marcin Szancer, Maria Orłowska-Gabryś oraz Danuta Imielska-Gebethner. Uzupełnieniem kolekcji widokówek świątecznych są wycinanki łowickie i kurpiowskie, duże i małe palmy wielkanocne, pisanki wykonane różnorodnymi technikami zdobniczymi, drewniane i ceramiczne figury przedstawiające Chrystusa oraz książki i czasopisma związane z tematami eksponowanych kart. Na ekspozycji znalazły się również widokówki współczesne, perełki wśród widokówek, dostępne tylko dla zagorzałych kolekcjonerów.

 

Wystawa przedłużona do 30 września 2019r.