Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Ratusz w Sierpcu

 

Budynek ratusza miejskiego znajduje się w centrum miasta i należy do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jest on miejscem wystaw czasowych promujących nie tylko kulturę lokalną, ale również kulturę innych narodów.  W ratuszu organizowane są spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, związane z obrzędowością świąteczną i ludową. Pełna oferta dostępna jest pod linkiem Muzealna szkoła.

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Ratusz
pl. Kardynała Wyszyńskiego 1, 09-200 Sierpc
tel. 24/275 28 26
E-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Godziny otwarcia:

 

od wtorku do soboty w godz.: 10.00 – 14.00
w niedziele i święta.: 10.00 – 18.00

 

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.

W soboty wstęp nieodpłatny z możliwością zwiedzania ekspozycji, jednak bez możliwości korzystania z form edukacyjnych, takich jak lekcje muzealne.

 

**********************************************************************************

 

AKTUALNOŚCI

 

Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej „Wielowymiarowość sztuki”

 

 

Od 14 listopada w sierpeckim Ratuszu zwiedzać można wystawę „Wielowymiarowość sztuki”. Jej inicjatorem jest Edmund Szpanowski, znany i ceniony rzeźbiarz sierpecki. Na ekspozycji znalazły się prace 6 artystów tworzących swoje dzieła w różnych technikach: Małgorzaty Krause, Mieczysława Wojtkowskiego, Michała Grzymysławskiego, Franciszka Piechy, Janusza Pląskowskiego oraz Ireneusza Lesiaka. W czterech salach wystawienniczych zwiedzający obejrzeć mogli, m.in. malarstwo na szkle, ceramice i płótnie, pisanki, współczesną rzeźbę w drewnie, kamieniu i węglu, rzeźba w węglu, a także intarsje.

Ireneusz Lesiak – malarz samouk, który swoje losy związał z Rumią i Trójmiastem. Jego pasją jest literatura, malarstwo, grafika, rzeźba i fotografika. Jego prace znajdują się w galeriach i zbiorach osób prywatnych w kraju i za granicą. Na wystawie zaprezentował obrazy inspirowane widokami Rumii, Gdańska i Paryża, łączące w sobie aurę tajemniczości i bajkowości.

Michał Grzymysławski – rzeźbiarz mieszkający w Szczytnie. Jest pracownikiem Miejskiego Domu Kultury jako instruktor ds. rzeźby. Pasję artystyczną skutecznie łączy z zawodowo wykonywaną dydaktyką. Najchętniej tworzy w litym drewnie.

Mieczysław Wojtkowski – pochodzi z Olsztyna. Tworzy od 1988 roku, głównie w drewnie, ale też w kamieniu i brązieJest laureatem lokalnych i krajowych przeglądów rzeźbiarskich. W pracy twórczej inspiruje go tradycja i przyroda Warmii i Mazur.

Małgorzata Krause – pochodzi z Dzierzgonia. Z zawodu jest ceramikiem. Jej prace to obrazy olejne, obrazy malowane na szkle, malowane i zdobione talerze ceramiczne, pisanki z jaj strusich i gęsich wykonywane różnorodnymi technikami zdobniczymi czy też tykwy dekoracyjne.  Artystka w 1999 r. założyła własną galerię i pracownię. Jej prace znajdują się również w wielu prywatnych zbiorach w Polsce i na świecie.

Zenon Janusz Pląskowski – mieszka i tworzy w Rokocinie, koło Stargardu Gdańskiego. Zajmuje się trudną, ale i niezwykłą techniką zdobniczą – intarsją, której podstawą jest drewno. Jej tajniki zgłębia od 1971 r.

Franciszek Piecha - rzeźbiarza, którego przygoda z dłutem rozpoczęła się 35 lat temu. Cały czas jest na etapie poszukiwania. Jego ulubionymi materiałami są węgiel i drewno.

Ekspozycję zwiedzać można do końca lutego 2020 roku.


 

____________________________________________________________________________

Wystawa „Świat w widokówce zaklęty. Kolekcja pamiątek Mariana Sołobodowskiego”.

Od 18 kwietna 2019 roku zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy „ Świat w widokówce zaklęty. Kolekcja pamiątek Mariana Sołobodowskiego”, w ramach której został zaprezentowany niezwykły zbiór pocztówek wielkanocnych sprzed lat. Wydrukowano je różnymi technikami, najczęściej w niewielkich nakładach. Pocztówki tematycznie nawiązują do symboliki religijnej i świeckiej, zachwycają bogactwem kolorystyki, różnorodnością tematyczną i obfitością motywów. Ich projektowaniem zajmowali się często powszechnie znani rysownicy i ilustratorzy książek dla dzieci, między innymi : Jan Marcin Szancer, Maria Orłowska-Gabryś oraz Danuta Imielska-Gebethner. Uzupełnieniem kolekcji widokówek świątecznych są wycinanki łowickie i kurpiowskie, duże i małe palmy wielkanocne, pisanki wykonane różnorodnymi technikami zdobniczymi, drewniane i ceramiczne figury przedstawiające Chrystusa oraz książki i czasopisma związane z tematami eksponowanych kart. Na ekspozycji znalazły się również widokówki współczesne, perełki wśród widokówek, dostępne tylko dla zagorzałych kolekcjonerów.

 

Wystawa przedłużona do 30 września 2019r.