•    KOLEKCJA RZEŹBY W ZBIORACH MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU – galeria rzeźby
W nowoczesnej aranżacji wyeksponowane zostały najciekawsze i najcenniejsze prace artystów ludowych, tworzących w Sierpcu i okolicy w II poł. XX w. Obecnie w zbiorach Muzeum znajduje się ponad 900 rzeźb o różnym poziomie rzeźbiarskim. Tematykę prac można podzielić na 3 grupy: rzeźba sakralna, obyczajowa i historyczna. Odrębną i najcenniejszą część kolekcji stanowi  rzeźba zabytkowa. Pozyskiwana do Muzeum podczas badań terenowych w całości ma charakter sakralny. Jej najliczniejszą grupę stanowią  XIX – wieczne przedstawienia Madonny Skępskiej, krucyfiksy pochodzące z ołtarzyków domowych, a także przedstawienia Chrystusa i postacie świętych pochodzących z kapliczek. Cennym obiektem jest XVII- wieczny słup z Trójcą Świętą – przykład ludowej rzeźby monumentalnej i XV – wieczna Pieta z Lutocina – jedno z nielicznych gotyckich przedstawień tego typu na Mazowszu.
•    TRANSPORT DWORSKI W ZBIORACH MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU – powozownia
Wystawa środków transportu wiejskiego mieści się w odremontowanym budynku dawnej obory dworskiej  stanowiącej pozostałość majątku szlacheckiego Bojanowo. Kolekcję tworzą  niektóre typy pojazdów konnych reprezentatywnych dla dworu mazowieckiego z przełomu XIX i XX w. o rożnych typach konstrukcji podwozia (pojazdy sworzniowe, pojazdy rozworowe) i nadwozia (bryczka, bryczka wasągowi, wolant). Najcenniejszymi obiektami kolekcji są: lando – reprezentacyjny powóz wyjazdowy, z zachowanymi  koronami hrabiowskimi na drzwiach i sanie petersburskie. Ekspozycję wzbogacają uprzęże wraz z elementami dekoracyjnymi, kufry podróżne, strój stangreta oraz odtworzony warsztat kołodziejsko – rymarski.
•    WNĘTRZA DWORSKIE Z KOŃCA XIX I POCZĄTKU XX w. – dwór
Jeszcze do lat 60 – tych XX w. na terenie majątku Bojanowo, znajdowała się drewniana podmiejska willa otoczona od strony południowej rozległym parkiem.  Obecnie stojący dokładnie w tym samym miejscu murowany budynek nawiązuje formą do wizerunku XIX – wiecznego szlacheckiego dworu. Jego wygląd i wielkość odpowiadają XIX – wiecznym mazowieckim siedzibom szlachty, posiadającej majątki wielkości od kilkudziesięciu do kilkuset hektarów. We wnętrzach dworku z ogromną pieczołowitością i dbałością o detale przedstawiono wyposażenie charakterystycznych dla dworu pomieszczeń: salonu, jadalni, gabinetu, sypialni i kuchni. W każdym z pomieszczeń zgromadzono cenne przedmioty pochodzące z okolicznych dworów (meble, tkaniny, naczynia, bibeloty, przedmioty codziennego użytku) pozyskane przez okres istnienia Muzeum Zmieniające się zgodnie z rocznym cyklem rolniczym i świątecznym wnętrza, przybliżają życie mieszkańców mazowieckich dworów.