Przez cały dzień, aż do zmroku w zabytkowych obiektach na terenie wsi zwiedzający obejrzeć mogą wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” poświęconą tradycji i obrzędowości ludowej związanej z okresem wiosennym. W obejściach odbywają się pokazy wiejskich zajęć domowych i gospodarskich oraz ludowego rękodzielnictwa i rzemiosła, a także warsztaty i zabawy dla najmłodszych. Chętni mogą skorzystać z gry terenowej po terenie ekspozycji.
Zapraszamy także do zwiedzania wystawy w ratuszu pt. „Sierpc. Miasto z widokiem na sztukę”. W ramach ekspozycji można ujrzeć dzieła przynależne do wielu dziedzin sztuki: malarstwa, ceramiki, grafiki, metaloplastyki i wielu innych.
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu zaprasza za symboliczną złotówkę, a dzieci do lat 7 bezpłatnie do zwiedzania w godz. 14.00 – 22.00 4 obiektów:
– budynek przy ul. Zamkowej 2 z 1902 roku w którym możemy zobaczyć „Gabinet lekarza z małego miasteczka”
– dom poety Stefana Gołębiowskiego z 1821 r. przy ul. Zamkowej 4. ukazuje odtworzone wnętrza mieszkalne: salonik rodziców Poety; sypialnia, w której Stefan Gołębiowski przyszedł na świat i zmarł; pokój gościnny; kuchnia oraz 3 pomieszczenia biblioteczne
– budynek Spichlerza zaś zaaranżowany został w charakterystyczne dla małego miasteczka warsztaty rzemieślnicze, pokazane zostały sprzęty codziennego użytku oraz wolant i przedwojenny rower wykonany w mławskiej Fabryce Rowerów Zenona Kamińskiego w 1938 roku,
– budynek przy ul. Stary Rynek 19 z przełomu XVIII i XIX w. w którym funkcjonował szpital, a w II poł. XIX w. mieściła się tu także apteka. Program wystawienniczy w tym obiekcie obejmuje rekonstrukcję wnętrz mieszkalnych oraz gabinetu lekarza z małego miasteczka.
Na terenie Muzeum będzie również stoisko Dni Otwartych Funduszy Europejskich, które mają na celu ukazanie, jak dzięki środkom pochodzącym z budżetu Unii Europejskiej możliwa jest modernizacja instytucji kultury oraz realizacja innowacyjnych koncepcji i poszerzanie ofert. Podczas tego wydarzenia odwiedzający mają możliwość zapoznania się z działalnością danych placówek oraz mogą zobaczyć, jak się one zmieniły właśnie dzięki dofinansowaniom pochodzącym z budżetu Unii Europejskiej. Więcej o wydarzeniu przeczytacie tutaj.