„Padł rekord!”

Ponad 3100 osób uczestniczyło w tegorocznej edycji imprezy plenerowej „Wykopki w skansenie”. To prawdziwy rekord! Gdy w 2005r. organizowana była po raz pierwszy, sierpecki skansen odwiedziło 649 osób. Z roku na rok cieszyła się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego. Jest to jedno z ciekawszych wydarzeń przygotowywanych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Liczne pokazy i inscenizacje z użyciem dawnych narzędzi, degustacja przetworów, możliwość zakupu ekologicznych owoców i warzyw, zwierzęta w zagrodach przyciągają coraz liczniejsze rzesze turystów. Zwiedzających powitała prawdziwie letnia pogoda, zachęcając do spacerów.

Podczas zwiedzania wystaw przygotowanych w zagrodach chłopskich, dworze ziemiańskim, galerii rzeźby i powozowni turyści poznawali zwyczaje i obrzędy ludności wiejskiej zamieszkującej teren północnego Mazowsza przed stu laty. Ich uzupełnienie stanowiły pokazy jesiennych prac gospodarskich w chałupie i na polu oraz ludowego rzemiosła. Zwiedzający uczestniczyli w prezentacjach ręcznego tkania szmacianych chodników, łuskania fasoli i mechanicznego gręplowania wełny. Poznawali narzędzia stosowane przy obróbce lnu a chętni mogli popracować przy jego młóceniu i rafowaniu. W jednej z chałup ubijali kapustę przeznaczoną do kiszenia, natomiast odwiedzając chatę zielarki poznawali też właściwości ziół i roślin, które znaleźć można na łąkach i w lasach. Uwaga uczestników skupiała się tego dnia jednak przede wszystkim na muzealnych polach. Pracowały na nich dawne kopaczki konne, pługi i brony. Turyści chętnie też chwytali za motyki i kosze, by wspólnie zbierać wykopane ziemniaki, które później oczyszczano w sortowniku. Każdy mógł także zabrać zebrane kartofle do domu lub upiec je w płonącym na polanie ognisko. Dla szukających smaków jesieni ciekawą propozycję stanowiła możliwość degustacji ogórków i kapusty kiszonych według dawnych receptur, wyciskanego na miejscu soku z pomidorów, a także świeżego kompotu z

owoców drzew rosnących w muzealnych sadach. Na wiejskim kiermaszu turyści mogli zakupić pyszne, ekologiczne warzywa i owoce uprawiane w skansenie, a także gołębie, kury, kaczki i króliki. Dla najmłodszych przygotowano szereg warsztatów i pokazów z ich udziałem, dzięki którym poprzez zabawę poznawały tradycje oraz zwyczaje ludowe. W izbie lekcyjnej z lat 20-tych XX wieku dzieci wykonywały ludowe wycinanki i ozdoby ze słomy oraz bibuły. Garncarz pokazywał im co można wyczarować z kawałka gliny. Wraz z gospodyniami ubijały masło w kierzance i wirowały śmietanę w centryfudze. W jednej ze stodół szukały odpowiedzi na pytanie „Jak to ze zbożem było?”, młócąc, odwiewając i mieląc żyto dawnymi narzędziami oraz maszynami. O godzinie 14.00, w intencji rolników i obfitych plonów odprawiona została uroczysta msza święta. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy przygotowali inscenizacje ukazujące życie wspólnoty wiejskiej. W strojach chłopstwa, cygan, dziadów proszalnych czy szlachciców sprawiali wrażenie jakby żywcem przeniesionych z kart powieści Reymonta, dodając ekspozycji skansenu kolorytu.

                Część artystyczna wydarzenia stanowiła nie lada gratkę dla miłośników folkloru i dobrej muzyki. Scena amfiteatru gościła znakomite grupy prezentujące zróżnicowany repertuar. Zespół Pieśni i Tańca TRAMBLANKA z Opoczna zaprezentował widzom bogaty program artystyczny, w którym znalazły się tańce opoczyńskie, krakowskie i pochodzące z Beskidu Żywieckiego. Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca wykonała natomiast największe hity muzyki popularnej i filmowej. Z wielkim entuzjazmem spotkał się również pełen młodzieńczej werwy taneczny występ towarzyszących muzykom mażonetek.

                Muzealne „Wykopki…” zakończyły tegoroczny, rekordowy po względem liczby zwiedzających cykl imprez plenerowych. Tylko podczas sześciu imprez organizowanych od maja do września skansen gościł ponad 17 000 osób! Nie oznacza to jednak końca emocji i niespodzianek przygotowanych przez MWM. Tej jesieni w skansenie nikt nie będzie mógł narzekać na nudę. Ekspozycja skansenu kryje wiele niespodzianek, które warto odkrywać i odnajdywać w niej inspirację. Już na początku listopada odbędzie się kolejna edycja konkursu plastycznego „Jesienny pejzaż wsi. Ochrona ekspozycji przyrodniczej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”. Podczas warsztatów andrzejkowych salami edukacyjnymi zawładnie natomiast magia. Już teraz serdecznie zapraszamy!

Patronat medialny