Załącznik nr 1
Do Zarządzenia nr 1/2021
z dnia 29.01.2021r.
Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
R E G U L A M I N
określający szczególne zasady zwiedzania
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – skansen
w okresie stanu epidemii
-
- I. Postanowienia ogólne
Regulamin określa szczególne zasady zwiedzania Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – skansen przy ul. Narutowicza 64, nazwanego dalej „Skansen”, w okresie stanu epidemii wywołanego rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, w celu ograniczenia zagrożenia zakażeniem oraz dostosowania zasad zwiedzania do powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
- I. Postanowienia ogólne
-
- II. Ograniczenia udostępniania do zwiedzania ekspozycji muzealnych i usług
-
-
-
- W związku z koniecznością zachowania określonego w obowiązujących przepisach reżimu sanitarnego udostępniania do zwiedzania ekspozycji muzealnych i wystawienniczych (limitowanie określonej przepisami liczebności zwiedzających, wymogi bieżącego odkażania pomieszczeń i obiektów bez szkody dla zbiorów), zastrzega się możliwość wprowadzania czasowego wyłączenia lub ograniczenia wstępu na teren ekspozycji lub udostępniania do zwiedzania określonych obiektów, ekspozycji albo ich części.
-
-
III. Szczególne zasady zwiedzania
-
-
- Udostępnianie zwiedzającym ekspozycji muzealnych i wystawienniczych
w przestrzeniach otwartych i w przestrzeniach zamkniętych odbywa się przy zachowaniu określonego w obowiązujących przepisach reżimu sanitarnego,
w tym w szczególności: przestrzegania obowiązku zasłaniania ust i nosa, zachowania odstępu pomiędzy osobami i dopuszczalnej ilości osób na określonych powierzchniach (także w wypadku zwiedzania grupowego). - Informacje o wymaganiach reżimu sanitarnego wynikających z obowiązujących przepisów będą podawane w formie tekstowej i graficznej przed kasami biletowymi, na terenie zwiedzania oraz przed wejściem do obiektów.
- W celu ograniczenia ilości osób przebywających jednocześnie na określnych powierzchniach, mogą zostać umieszczone oznaczenia graficzne obowiązkowych kierunków i tras poruszania się osób zwiedzających.
- Przed wejściami do przestrzeni zamkniętych będą umieszczone informacje
o dopuszczalnej maksymalnej ilości osób zwiedzających, które z uwagi
na obowiązujące wymogi reżimu sanitarnego mogą jednocześnie przebywać
w obiekcie (także w wypadku zwiedzania grupowego). - Do odwołania, przed wejściem do obiektu, w którym jest udostępniona
do zwiedzania ekspozycja, każda osoba zobowiązana jest użyć środka do dezynfekcji rąk, który jest zapewniany przez Muzeum. - Zwiedzający są zobowiązani do bezwzględnego stosowania się do graficznych
i tekstowych instrukcji, zakazów oraz poleceń umieszczonych na terenie Skansenu, w tym: oznaczeń kierunku ruchu, wejść i wyjść, zachowania odległości, zakazów dotykania eksponatów i powierzchni, informacji o ilości osób zwiedzających, które z uwagi na obowiązujące wymogi reżimu sanitarnego mogą jednocześnie przebywać w obiekcie (także w wypadku zwiedzania grupowego) oraz instrukcji ustnych wydawanych przez pracowników Skansenu
- Udostępnianie zwiedzającym ekspozycji muzealnych i wystawienniczych
-
IV. Postanowienia końcowe
W zakresie nieuregulowanym w sposób szczególny niniejszym Regulaminem zastosowanie mają postanowienia Regulaminu zwiedzania Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Załącznik nr 1
Do zarządzenia nr 2/2021
z dn. 29.01.2021
Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
REGULAMIN ZWIEDZANIA
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – SKANSEN
I. Postanowienia ogólne
-
-
- Niniejszy Regulamin dotyczy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – skansen, Sierpc, ul. Narutowicza 64, dalej „skansen”
- Skansen jest czynny przez cały rok. Godziny otwarcia skansenu dla zwiedzających zmieniają się w zależności od pory roku. Szczegółowe informacje znajdują się na tablicach informacyjnych przed wejściem do skansenu, w kasach biletowych Muzeum oraz na stronie internetowej Muzeum: www.mwmskansen.pl.
- W poniedziałki wstęp do skansenu jest wolny.
- Skansen jest zamknięty dla zwiedzających: w Wielką Sobotę, pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, 1 listopada, 24,25,31 grudnia, Nowy Rok.
- Zgody dyrekcji Muzeum lub upoważnionej osoby wymaga:
-
1) wjazd pojazdów na teren ekspozycji muzealnej,
2) prowadzenie działalności artystycznej i gospodarczej (w tym akwizycji)
3) organizowanie akcji reklamowych, happeningów i tym podobnych wydarzeń,
4) przebywanie na terenie ekspozycji muzealnej poza godzinami otwarcia.
-
-
- Ze względów bezpieczeństwa, prowadzonych prac budowlano – konserwatorskich lub w innych szczególnych sytuacjach, dostęp do miejsc, wystaw i budynków na terenie skansenu może zostać zarządzeniem Dyrekcji ograniczony lub całkowicie wyłączony.
- Na terenie skansenu funkcjonuje monitoring wizyjny w celu zapewnienia bezpieczeństwa zwiedzającym i pracownikom Muzeum, a także bezpieczeństwa mienia. Szczegółowe zasady stosowania monitoringu określone są w Regulaminie Monitoringu.
-
II. Organizacja ruchu turystycznego w skansenie
-
-
- W Skansenie obowiązuje ruch pieszy.
- Skansen można zwiedzać indywidualnie lub w zorganizowanych grupach.
- Podczas zwiedzania należy stosować się do uwag i poleceń obsługi Muzeum oraz pracowników ochrony Muzeum.
- W okresie od 1 października do 30 marca zwiedzanie wnętrz obiektów możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem Muzeum.
- W okresie od 1 kwietnia do 30 września zwiedzanie wnętrz obiektów jest możliwe bez przewodnika, z audioprzewodnikiem lub przewodnikiem Muzeum.
- Przez cały rok, z wyłączeniem dni, kiedy skansen jest nieczynny, możliwe jest zwiedzanie wnętrz obiektów po godzinach otwarcia, wyłącznie z przewodnikiem i po wcześniejszym uzgodnieniu.
- Szczegółowe informacje dotyczące organizacji zwiedzania w grupach zorganizowanych, usługi przewodnickiej oraz zasad dokonywania rezerwacji, znajdują się na stronie internetowej www.mwmskansen.pl.
- Ceny usług przewodników oraz innych usług świadczonych przez Muzeum zawiera Cennik opublikowany na stronie www.mwmskansen.pl.
- Ostatnie wejście na teren skansenu możliwe jest najpóźniej na godzinę przed zamknięciem.
- Na godzinę przed zamknięciem skansenu kasy nie prowadzą sprzedaży lub wymiany biletów wstępu.
- Na terenie ekspozycji muzealnej obowiązuje zakaz:
-
1) dotykania eksponatów i elementów ekspozycji oraz wystroju wnętrz,
2) wnoszenia i spożywania we wnętrzach obiektów produktów spożywczych,
3) wchodzenia do pomieszczeń nie przeznaczonych dla zwiedzania,
4) palenia tytoniu, e-papierosów oraz innych urządzeń wyposażonych w zespół grzewczy,
z wyjątkiem miejsc wyznaczonych,
5) używania i rozniecania ognia,
6) wnoszenia broni palnej, amunicji oraz innych urządzeń i narzędzi mogących zagrozić życiu i zdrowiu,
7) używania dronów,
8) wchodzenia na teren upraw i ogródków przyzagrodowych,
9) wprowadzania zwierząt do wnętrz obiektów muzealnych,
10) podchodzenia do zwierząt i karmienia ich wprowadzania na teren psów oraz innych zwierząt bez uwięzi,
11) niszczenia mienia (w tym wszelkiego typu urządzeń mechanicznych
i elektronicznych).-
-
- Zabrania się wstępu osobom nietrzeźwym lub zachowującym się w sposób, który: zagraża bezpieczeństwu zbiorów, zakłóca porządek zwiedzania przez innych zwiedzających, narusza ogólnie przyjęte normy zachowania w miejscach publicznych.
- Osoby, które nie ukończyły lat trzynastu oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie mogą zwiedzać ekspozycje muzealne wyłącznie pod opieką osób posiadających pełną zdolność do czynności prawnych.
-
III. Bilety wstępu do skansenu
-
-
-
-
- Podstawą wejścia do skansenu jest posiadanie ważnego biletu wstępu oraz opaski na rękę.
- Opaskę należy odebrać w kasie Muzeum lub u pracownika ochrony. Opaska założona na rękę upoważnia do wielokrotnego przekraczania bramy skansenu w danym dniu.
- Karnet, voucher lub zaproszenie należy wymienić w kasie Muzeum na ważny bilet wstępu.
- Osoby indywidualne mogą dokonać zakupu biletu wstępu on-line przez stronę internetową www.bilety.mwmskansen.pl.
- Wygenerowany przez system sprzedaży on-line bilet wstępu w PDF należy wydrukować, lub edytować na urządzeniu mobilnym, okazać go pracownikowi ochrony a także pobrać opaskę na rękę.
- W dni, w które wstęp do skansenu jest wolny, należy pobrać w kasie bezpłatny bilet wstępu.
- Bilet wstępu należy zachować do kontroli.
- Posiadanie ważnego biletu wstępu jest niezbędne także w przypadku zamiaru dokonania zakupów i spożywania posiłków w karczmie na terenie ekspozycji muzealnej.
- Ulga w opłacie za wstęp do skansenu przysługuje osobom wymienionym w art.10 ust.3a Ustawy o Muzeach z dnia 21 listopada 1996r (t.j. Dz.U. 2020, ,poz 902 z późn.zm).
- Zwolnienie z opłaty za wstęp do skansenu przysługuje osobom wymienionym w art.10 ust.3b Ustawy o Muzeach z dnia 21 listopada 1996r (t.j. Dz.U. 2020, poz 902 z późn.zm.) oraz opiekunom grup (1 opiekun w grupie do 10 osób).
- Potwierdzenie uprawnienia do ulgi lub zwolnienia, o których mowa w ust. 9 i 10 stanowią dokumenty wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2017r. w sprawie rodzajów dokumentów potwierdzających uprawnienia do ulgi w opłacie albo zwolnienia z opłaty za wstęp do muzeów państwowych (Dz. U. poz. 1471), za wyjątkiem zwolnień przysługujących opiekunom grup i pilotów wycieczek, którzy potwierdzają uprawnienie złożeniem oświadczenia w formie ustnej przy zakupie biletów dla grupy.
- Osoby uprawnione do zwolnienia lub ulgi w opłacie za wstęp zobowiązane są do okazania stosownego dokumentu przed zakupem biletu wstępu.
-
-
-
IV. Wykonywanie zdjęć i filmowanie w skansenie
-
-
- Wykonywanie zdjęć lub filmowanie ekspozycji muzealnej na własny użytek osobisty jest bezpłatne i nie wymaga zgody.
- Wykonywanie zdjęć i filmowanie ekspozycji muzealnej nie jest równoznaczne z uzyskaniem licencji na wykorzystanie takich utworów w celach upubliczniania lub komercyjnych i wymaga zgody dyrektora lub osoby upoważnionej, ewentualnie zawarcia pisemnej umowy.
- Szczególne potrzeby w zakresie fotografowania i filmowania ekspozycji muzealnej w skansenie rozpatrywane są indywidualnie.
- W pomieszczeniach zabrania się używania lamp błyskowych, dodatkowych źródeł światła oraz statywów.
- Podczas wykonywania zdjęć i filmowania zabrania się dokonywania zmian w obrębie ekspozycji muzealnej.
- Wykonywanie zdjęć i filmowanie ekspozycji muzealnej nie może utrudniać zwiedzania innym osobom.
- Za naruszenia praw osób trzecich umieszczonych na filmach lub zdjęciach dokonanych na podstawie ust.1 odpowiada osoba wykonująca zdjęcie lub filmująca.
-
V. Utrwalanie i rozpowszechnianie wizerunku, ochrona danych osobowych
-
-
- Prawo do wizerunku podlega ochronie na podstawie ustawy z dn. 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz.U. 2019, poz. 1231 z późn. zm.).
- Zgodnie z przepisami ustawy, o której mowa w ust. 1 nie wymaga zezwolenia rozpowszechnianie wizerunku:
-
a) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
b) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
-
-
-
-
- Wejście na teren muzeum jest wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci wizerunku osoby zwiedzającej oraz osób będących pod jej opieką prawną, w tym utrwalanie
i rozpowszechnianie. - Wizerunek osób może być rozpowszechniany w szczególności na stronach internetowych Administratora (www.mwmskansen.pl, koncie facebook.pl czy serwisie Youtube.pl), mediach (prasie i telewizji), ulotkach, plakatach, wydawnictwach.
- Administratorem danych osobowych jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, ul. Narutowicza 64, 09-200 Sierpc, wpisane do Rejestru Instytucji Kultury pod numerem 20/99,
- Administrator powołał Inspektora Danych Osobowych. Kontakt dpo@mwmskansen.pl, , tel. 24 275 28 83.
- Administrator przetwarza dane osobowe w postaci wizerunku osoby w celu zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzonym zbiorom, promocji działań statutowych, rozwijania zainteresowania kulturalną działalnością Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
- Dane do powyższych celów będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) i f) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).
- Dane możemy przekazywać podmiotom i partnerom, z którymi Administrator zawarł umowę na np.: rozwijanie i utrzymanie systemów informatycznych i serwisów internetowych, skład i druk wydawnictw, tłumaczenie tekstów na języki obce oraz w celu realizacji uzasadnionego interesu Administratora w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowych. Podmiotom publicznym uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa tylko, gdy wystąpią z żądaniem do Administratora powołując się na stosowną podstawę prawną.
- Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz prawo ich sprostowania, prawo wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, a także prawo do usunięcia danych w zakresie objętym zgodą osoby.
- Osoba, której dane dotyczą ma prawo wnieść skargę do organu nadzorczego.
- Administrator zobowiązuje się stosować odpowiednie środki techniczne i organizacyjne aby chronić zgromadzone dane.
- Dane osobowe w systemie monitoringu będą przetwarzane przez okresy przechowywania rejestracji w tym systemie zgodnie z Regulaminem Monitoringu, zaś dane przetwarzane w innych wskazanych w punkcie 7 celach – przez okresy, w których będą realizowane cele z wykorzystaniem tych danych osobowych.
- Dane osobowe nie będą podlegały przetwarzaniu w sposób zautomatyzowany oraz profilowaniu.
- Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konsekwencją niewyrażenia zgody na przetwarzanie danych w postaci wizerunku jest brak możliwości wejścia na teren skansenu.
- Wejście na teren muzeum jest wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci wizerunku osoby zwiedzającej oraz osób będących pod jej opieką prawną, w tym utrwalanie
-
-
-
-
- VI. Postanowienia końcowe
-
-
- Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania ekspozycji, organizowanych imprez oraz cen biletów zamieszczane są na planszach informacyjnych znajdujących się przed wejściem do skansenu, w kasach biletowych, w punktach informacji muzealnej, w informatorach Muzeum oraz na stronie internetowej Muzeum.
- Za rzeczy pozostawione na terenie skansenu dyrekcja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu nie ponosi odpowiedzialności.
- Skargi i wnioski zwiedzających przyjmuje dyrektor i zastępcy dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w poniedziałki w godzinach 8.00 – 15.00.
-
Pliki do pobrania:
-
- Regulamin zwiedzania SKANSEN docx
- Regulamin zwiedzania podczas COVID-19 pdf
- Regulamin zwiedzania podczas COVID-19 docx
- II. Ograniczenia udostępniania do zwiedzania ekspozycji muzealnych i usług