Właśnie dziś, 25 kwietnia zabytkowy sierpecki Ratusz ponownie zamienił się w miejsce, w którym czwartkowe dyskusje o kulturze uczą, inspirują i dają nowe światło na nasze dotychczasowe przekonania. Tym razem mowa była o tej płaszczyźnie polskiej literatury, która głęboko sięga po zagadnienia dotyczące relacji sąsiedzkich naszego kraju z Republiką Niemiec. „Straszenie Niemcem w polskiej literaturze najnowszej” to tytuł prelekcji, którą poprowadziła dr hab. Małgorzata Zduniak, prof. UAM. Autorka opowiedziała o relacjach polsko-niemieckich w literaturze, o tematyce podejmowanej przez młodych emigrantów pochodzących z Polski, a także o roli jaką postać Niemca odgrywała i nadal odgrywa w opowieściach tworzonych przez polskich pisarzy.
Dr hab. Zduniak od wielu lat zajmuje się literaturą powstającą na styku kultur, jest też redaktorką i współautorką wielu publikacji z zakresu problemów tożsamości narodowościowej i emigracyjnej. Podczas wykładu dużo było o inności i poszukiwaniu tożsamości wśród osób mieszkających i tworzących za naszą zachodnią granicą. Dotyczy to twórców piszących zarówno w okresie schyłku NRD, w czasie transformacji ustrojowej, jak i teraz, w epoce globalizacji. Prowadząca zastanawiała się także czym są literackie języki wojny i czy należy się ich bać. Opowiadała o resentymentach, kompleksach i lękach utrwalonych w polskiej świadomości zbiorowej w ostatnich dekadach i o tym jak młodzi twórcy radzą lub nie radzą sobie z nimi.
Pani profesor chętnie mówiła także o polsko-niemieckich relacjach, które sięgają dużo dalej niż tylko literatura. Relacyjność między nami i sąsiadami to nadal bagaż trudnej historii i powstających przez lata kontrowersji, starć, czy prób budowania pozycji wyższości. Te trudne tematy wciąż dzielą choć z nadzieją mówi się o tym, że nowe pokolenia będą wreszcie potrafiły na nowo budować swoje przekonania.
A tymczasem już 16 maja w ratuszu odbędzie się kolejny wykład, pt. „Święci i ich atrybuty. Symbolika hagiograficzna wybranych postaci”. Magdalena Kucza-Kuczyńska przybliży najciekawsze opowieści o osobach wyniesionych na ołtarze, wyjaśniając znaczenie przedmiotów, barw i symboli tradycyjnie wiązanych z ich wizerunkami. Pokaże też jak na przestrzeni wieków te przedstawienia ewoluowały. Wstęp jak zawsze wolny. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału.