Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Sierpc i okolice

Ciekawe położenie powiatu sierpeckiego sprawia, że jest to atrakcyjny region pod względem turystyki. Weekend jesteśmy w stanie spędzić tu na wiele sposobów. Możemy podziwiać znane i nieznane zabytki, bogatą kulturę oraz wspaniałą przyrodę.

Trasy turystyczne

Sierpc – Mochowo – Sikórz – Płock – Sierpc (trasa – około 80 km)

Zwiedzając Sierpc najlepiej zacząć od XVII – wiecznego klasztoru sióstr benedyktynek usytuowanego na wzgórzu Loret.  Jest to największy w mieście zabytkowy zespół architektoniczny. W kościele znajduje się cudowna figura  Matki Boskiej Sierpeckie, a u podnóża wzniesienia – studzienka z uzdrawiającą wodą.

Unikalnym zabytkiem architektury sakralnej jest kościół  św. Ducha (plac  Chopina), który w drugiej  połowie XV wieku funkcjonował jako kaplica szpitalna przytułku dla kalek i starców. Kaplica po odrestaurowaniu w XVIII wieku  podniesiona została do rangi kościoła. Posiada oryginalne freski datowane na  XVI wiek. 

Najstarszym zabytkiem Sierpca  jest kościół farny (ul. Farna) pod wezwaniem św. Wita, Modesta i Krescencji. Wzniesiony prawdopodobnie w XIV lub XV wieku, uległ częściowemu spaleniu w pożarze w 1794r. W pełni odbudowano go dopiero w 1864r. W czasie okupacji hitlerowskiej został zamieniony na magazyn. Gruntownej renowacji budowli dokonano w latach 1952-1953.

Warto zatrzymać się także w klasycystycznym ratuszu (Pl. Kardynała Wyszyńskiego 1) wybudowanym w II połowie XIX wieku. Prezentowane są tu ciekawe wystawy czasowe przybliżające rozmaite dziedziny sztuki a także kulturę Mazowsza, innych regionów i krajów.

Kolejny przystanek to wieś Mochowo z kościołem św. Marcina wzniesionym w XVII wieku. Jest to rzadki w architekturze przykład klasycystycznej drewnianej architektury sakralnej. W ołtarzu głównym umieszczono siedemnastowieczny obraz Matki Bożej Śnieżnej.

Z Mochowa jedziemy do  Sikorza – wsi położonej nad rzeką Skrwą, na granicy Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tu  XIX – wieczny kompleks pałacowo-parkowy rodziny Piwnickich, u których gościł m.in. Tadeusz Dołęga-Mostowicz oraz Julian Tuwim, kilkakrotnie wspominający Sikórz w „Kwiatach polskich”. Warto także wejść do neogotyckiego kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy.

Ostatni przystanek to Płock. Wielkim atutem Płocka jest przepiękny widok rozciągający się ze Wzgórza Tumskiego na pradolinę Wisły. Nad skarpą górują czerwone wieże Zamku Książąt Mazowieckich. Zamek wzniesiony w XIV wieku, był w późniejszych wiekach wielokrotnie przebudowywany. W XVI wieku przejęli go benedyktyni, którzy zbudowali tu kościół i klasztor. Od 2008 roku obiekt jest siedzibą Muzeum Diecezjalnego. Oprócz bogatych zbiorów sztuki sakralnej (w tym unikalnych dzieł sztuki złotniczej z katedralnego skarbca) Muzeum posiada bogatą kolekcję  pasów kontuszowych, a także cenne rękopisy, inkunabuły i starodruki, m.in. Biblię Płocką z XII wieku oraz XIII-wieczny akt lokacji Płocka. W sąsiedztwie Muzeum znajduje się Płocka Bazylika katedralna. Jest klasycznym przykładem zabytku historycznego sprzed ponad ośmiu wieków, w którego strukturze i wystroju tkwią czytelne ingerencje kolejnych wieków, z ich odrębnymi stylami architektonicznymi. W Kaplicy Królewskiej spoczywają szczątki królów Polski (Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego) oraz książąt płockich.

Koniecznie należy zwiedzić Muzeum Mazowieckie w Płocku posiadające największą w Polsce kolekcję sztuki secesyjnej. Muzeum mieści się w kamienicy przy ul. Tumskiej, której  część wnętrz zaaranżowano na mieszkanie mieszczańskie.  W 2011r. w Muzeum otwarto multimedialną wystawę „X wieków Płocka”.

Ciekawą atrakcją zwłaszcza dla dzieci jest Płocki Ogród Zoologiczny. Malowniczo położony nad Wisłą posiada bogatą kolekcję zwierząt z całego świata i jedno z najciekawszych herpetariów w Polsce.

 

Sierpc – Szczutowo – Łukomie – Rościszewo – Bieżuń- Sierpc  (trasa – około 60 km)

Szczutowo to oddalona od Sierpca o 11 km urokliwa wieś położona wśród lasów i w sąsiedztwie dwóch jezior: Szczutowskiego i Urszulewskiego. Warte zobaczenia są tu 2 kościoły drewniane. Pierwszy, zlokalizowany w centrum miejscowości XVIII- wieczny kościół parafialny pw. Św. Marii Magdaleny. Drugi – kościółek filialny pw. Św. Wawrzyńca wzniesiony w 1720 roku, zlokalizowany w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 560 Sierpc – Rypin.

Jeśli pogoda pozwala i nie chcemy jechać dalej – warto zatrzymać się w ośrodku wypoczynkowym usytuowanym nad Jeziorem Urszulewskim. Położony w lesie ośrodek posiada strzeżone kąpielisko oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego (łódki, kajaki, rowery wodne).

Ze Szczutowa jedziemy do Łukomia, gdzie możemy obejrzeć  wybudowany w 1761 r. drewniany kościół pw.  Św. Katarzyny. Spośród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują: ambona o charakterze barokowym z datą 1881r. oraz ornaty datowane na XVII-XVIII w.

Rościszewo posiada ciekawy zespół parkowo-dworski z późnobarokowym dworem z XVIII wieku.  We dworze latem 1827 roku wraz z hrabią Zboińskim przebywał Fryderyk Chopin. Dziś mieści się tu centrum administracyjno-kulturalne z izbą pamięci F. Chopina. Można także odwiedzić barokowy, drewniany kościół Św. Józefa wzniesiony w II poł. XVIII wieku.

Następny przystanek to Bieżuń .W odremontowanym XIX – wiecznym budynku mieszczańskim swoją siedzibę ma Muzeum Małego Miasta. W budynku tym na przełomie XIX i XX w. funkcjonował szpital – przytułek dla ubogich, prowadzony przez dr Antoniego Wolskiego – lekarza,  który przez prawie pół wieku praktykował w Bieżuniu. Jemu właśnie poświęcona jest stała ekspozycja mieszcząca się na parterze, gdzie odtworzono gabinet prowincjonalnego doktora, wyposażony między innymi  w oryginalne meble pochodzące z pierwszego ćwierćwiecza XX w., leżankę i stół ginekologiczny z okresu międzywojennego, pełne zestawy narzędzi położniczych, urządzeń i sprzętów medycznych.  W pomieszczeniach przylegających do gabinetu odtworzono wygląd mieszczańskich wnętrz mieszkalnych; sypialnię z lat 20 XX w., z kompletem mebli czeczotowych oraz niewielki salonik – bawialnię, jako przypuszczalne miejsce spotkań miejscowej  inteligencji. Dwie sale na poddaszu zajmuje stała ekspozycja zatytułowana „Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach” obejmująca dzieje miasta; najważniejsze momenty z jego historii  i  ludzi w nich uczestniczących, od czasów najdawniejszych po rok 1947. Na wystawie zgromadzono wiele starych fotografii, dokumentów oraz  osobistych pamiątek, ilustrujących prawie 600 letnią historię miasta. W Muzeum prezentowane są także ciekawe wystawy czasowe.

Trasa Sierpc-Szczutowo- Łukomie- Rościszewo – Sierpc liczy ok. 38 km. Z powodzeniem można pokonać ją rowerem.

Sierpc – Gójsk – Skępe – Toruń (trasa – około 90 km)

Gójsk to niewielka wieś położona przy drodze krajowej nr 10 (Warszawa – Bydgoszcz). Znajduje się tu neogotycki kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusa z 1906 roku – budowla wzniesiona według projektu architekta Stefana Szyllera. Posiada dwie charakterystyczne monumentalne wieże frontowe. W ołtarzu głównym znajduje się XIX wieczna rzeźba Miłosiernego Chrystusa, a w nawach bocznych XVII-wieczne obrazy przedstawiające Matkę Boską Dobrej Opieki oraz św. Józefa z Dzieciątkiem.

Zaledwie 10 km dalej leży Skępe – niewielkie miasteczko z najstarszym na Ziemi Dobrzyńskiej sanktuarium Maryjnym. Początki sanktuarium skępskiego łączą się z pierwszymi objawieniami Matki Bożej, jakie miały tam miejsce w latach dziewięćdziesiątych XV wieku.  W tym czasie córka kasztelana Kościeleckiego (ówczesnego właściciela Skępego) w podziękowaniu za cudowne uzdrowienie ufundowała figurę Matki Bożej, obecną w kościele klasztornym do dnia dzisiejszego. Figura zasłynęła cudami, a jej sława szybko się rozeszła. W 1755r. posąg ukoronowano, osłonięto płaszczem ze srebrnej blachy zdobionym wypukłą wicią roślinną oraz umieszczono u stóp Marii półksiężyc. Od ponad 500 lat sanktuarium skępskie jest miejscem pielgrzymowania wiernych z różnych stron Polski do słynącej cudami Figury Matki Bożej Skępskiej.

Ostatnim punktem wycieczki jest Toruń leżący około 90 km od Sierpca. Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Podczas pobytu w tym historycznym zakątku warto przespacerować się po Starym Mieście otoczonym gotyckimi i renesansowymi kamienicami, a także zatrzymać się przed Dworem Artusa. Stojący pośrodku Rynku Staromiejskiego monumentalny Ratusz Staromiejski jest jedną z największych, najwspanialszych tego typu budowli w Europie. Powstał w końcu XIV wieku, tj. w okresie szczytowego rozwoju średniowiecznego Starego Miasta Torunia. Najstarszą częścią obecnego gmachu jest pięknie zdobiona typową ornamentyką gotycką wieża z około 1274 roku, podwyższona w 1385 roku do obecnej wysokości 40 m. Dziś Ratusz mieści Muzeum Okręgowe, gdzie oprócz wnętrz podziwiać można m.in. zbiory sztuki gotyckiej (rzeźby, malarstwo, unikatowy zbiór wspaniałych witraży), toruńskie monety i rzemiosło artystyczne (m.in. formy pierników, intarsje). Charakterystycznymi  budowlami Torunia są: wybudowana w XIV wieku Krzywa Wieża, a także Planetarium im. Władysława Dziewulskiego. Półkolista kopuła i rotundowy kształt budynku Planetarium sprawiają, że należy ono do najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów toruńskiej starówki. Warto  także odwiedzić jeden z największych kościołów w Polsce -katedrę św. Janów czy zajrzeć do pofranciszkańskiego kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny. Na koniec koniecznie należy przeprawić się na drugi brzeg Wisły łodzią turystyczną (sprzed Bramy Mostowej) lub spacerem (przez most Piłsudskiego) – na Kępę Bazarową, skąd podziwiać można wspaniały widok nadwiślańskiej panoramy Torunia – okrzykniętej drugim z siedmiu cudów Polski.