Ohayō gozaimasu (jap. dzień dobry) – takimi słowami witani byli goście przybyli 19 lutego 2025 na otwarcie wystawy „Czarka, kimono i miecz. Japonia w czasach samurajów”. Wśród uczestników wernisażu znaleźli się przedstawiciele Ambasady Japonii w Polsce, lokalnego samorządu, kultury, mediów i oświaty, muzealnicy oraz osoby zainteresowane estetyką, sztuką i historią Kraju Kwitnącej Wiśni.
Zebranych powitał Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jana Rzeszotarski. Po nim głos zabrał Pan Daisuke Yamashita, Dyrektor Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii. Z entuzjazmem wypowiedział się o ekspozycji i wyraził nadzieję na pogłębienie relacji między Polską i Japonią. Kuratorka wystawy, Pani Bogusława Trojanowska Zastępca Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu ds. Administracji i Bezpieczeństwa Zbiorów wprowadziła zebranych w tematykę ekspozycji. Opowiadała o znaczeniu kimona, zwyczajach samurajów, pięknie ceremonii herbaty i symbolach tradycyjnego teatru. Podczas zwiedzania goście mieli okazję skosztować różnych gatunków herbaty, przymierzyć kimono, wysłuchać tradycyjnej muzyki japońskiej, zaś młodsi zwiedzający dopasować elementy zbroi samurajskiej na planszy magnetycznej.
Wystawa jest zaproszeniem do odbycia podróży w czasie i przestrzeni. W jej ramach oglądać można różne rodzaje jedwabnych ubiorów i obuwia, zbroje, miecze katana i wakizashi, włócznie i łuki używane przez wojowników z klasy bushi, pięknie wykonaną ceramikę oraz narzędzia stosowane podczas przygotowywania herbaty matcha i picia sake, lalki ukazujące aktorów widowisk kabuki i nō, niepowtarzalne przykłady kaligrafii, a także barwne drzeworyty. Pochodzą one ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz kolekcji prywatnych Jacka Kazimierowskiego, Adrianny Wosińskiej i Anny-Marii Nakayamy. Komentarz dla przedmiotów stanowią plansze informacyjne oraz infografiki. Dzięki nim odwiedzający dowiedzieć się mogą między innymi jak przebiegać powinna ceremonia herbaty, z jakich elementów składały się strój japońskiej damy i samuraja, jaka jest symbolika makijażu kumadori i różnych masek teatralnych, jak również jak ożywiane są marionetki w przestawieniach bunraku.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęły Ambasada Japonii w Polsce oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Wystawa „Czarka, kimono i miecz. Japonia w czasach samurajów” będzie dostępna dla zwiedzających do końca sierpnia 2025 roku. Uzupełnieniem ekspozycji będą warsztaty manualne origami skierowane do grup zorganizowanych. Już teraz zachęcamy do odwiedzania Ratusza!