Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19
Projekt pod nazwą Stworzenie otwartych danych wraz z budową zaplecza techniczno-technologiczno-koordynacyjnego dla samorządów terytorialnych województwa mazowieckiego (Projekt SOD) realizowany w ramach:
Projekt obejmować będzie dwa obszary tematyczne:
Otwarte dane obiektów muzealnych – świadectwo przeszłości w przyszłości. Obszar ten będzie obejmować:
Cyfryzacja i publikacja danych przestrzennych oraz uzupełnienie łańcucha systemu udostępniania otwartych danych w procesie cyfrowej ewolucji gospodarczej i społecznej zaktualizowanymi i dostosowanymi danymi: bazy danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500 – 1:5000 (BDOT500), geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT), bazy danych szczegółowych osnów geodezyjnych (BDSOG), cyfryzacją Państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) na obszarze województwa mazowieckiego.
W ramach drugiego obszaru zostanie udostępniona e-usługa on-line o stopniu dojrzałości 3 umożliwiająca dokonanie zgłoszenia o zniszczeniu, uszkodzeniu, przemieszczeniu znaku geodezyjnego lub o zagrażaniu przez niego bezpieczeństwu życia lub mienia. Usługa zostanie opublikowana na portalu usług elektronicznych Województwa Mazowieckiego „Wrota Mazowsza”. Usługa pozwoli na powiadomienie odpowiedniego starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Zgodnie z art. 15 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne taki obowiązek spoczywa na właścicielu lub innej osobie władającej nieruchomością, na której znajdują się znaki geodezyjne, urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne.
Celem nadrzędnym realizacji projektu jest budowa społeczeństwa informacyjnego przez udostępnianie otwartych treści w postaci zdigitalizowanych danych zbiorów muzealnych i scyfryzowanych danych geodezyjnych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Bez zwiększenia dostępności cyfrowej, poziomu innowacyjności oraz zdolności do wykorzystania ICT w praktycznie wszystkich dziedzinach życia społeczno-gospodarczego, w tym i w zakresie kultury oraz dostępu do zintegrowanych i zharmonizowanych zbiorów danych tworzących regionalną infrastrukturę informacji przestrzennej, nie będzie postępował rozwój ekonomiczny Mazowsza.
Cel ten jest niezwykle ważny w dobie pandemii COVID-19, która nie tylko wymusiła ograniczony bezpośredni kontakt mieszkańców i przedsiębiorców z urzędami, ale także zamknięcie większości fizycznych przestrzeni kultury i przeniesienie ich do Internetu. Projekt umożliwia tworzenie nowych form przekazu i udostępnianie on-line zarówno danych infrastruktury informacji przestrzennej, jak i dóbr kultury. Projekt SOD jest odpowiedzią na zmianę nawyków i potrzeb interesariuszy i może się przyczynić do zwiększenia atrakcyjności i wzrostu świadomości w zakresie wpływu kultury na dobrostan człowieka poprzez:
Realizacja zadań projektowych związanych z cyfryzacją zasobów PZGiK spowoduje uzyskanie aktualnych, zestandaryzowanych danych przestrzennych z zakresu powiatowych baz danych, baz danych obiektów topograficznych – BDOT500, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu – GESUT, baz danych szczegółowych osnów geodezyjnych – BDSOG, scyfryzowanych dokumentów analogowych gromadzonych w Powiatowych Ośrodkach Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, co pozwoli na uzupełnienie łańcucha udostępniania danych w postaci cyfrowej z zakresu szerokiego spektrum otwartych danych udostępnianych bezpośrednio i on-line przez Powiaty Województwa Mazowieckiego.
Działania projektowe umożliwią pozyskanie wysokiej jakości danych, które zapewnią nasycenie systemu otwartych danych, swobodny dostęp do nich w nieograniczonym czasie i z dowolnego miejsca, zgodnie z Dyrektywami Unii Europejskiej oraz krajowymi przepisami prawa powszechnego. Dane te będą podstawą sprawnego działania e-usług i ich udostępniania obywatelom, przedsiębiorcom, samorządom, jednostkom naukowo-badawczym itd.
Projekt przyczyni się do wzrostu konkurencyjności, spójności gospodarczej i społecznej województwa mazowieckiego dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii ICT w sektorze kultury oraz cyfryzacji zasobów PZGiK. Wzrośnie także spójność przestrzenna regionu, ponieważ wyrównany zostanie dostęp obywateli do usług informatycznych i usług cyfrowych.
Dla pierwszego obszaru tematycznego – „Otwarte dane obiektów muzealnych – świadectwo przeszłości w przyszłości” – zakłada się wykorzystanie Platformy Regionalnej, która opracowywana jest w ramach projektu Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu. To na niej zostaną udostępnione nowe usługi elektroniczne oraz zdigitalizowane zbiory muzealne. Mechanizmy do utworzenia:
Z uwagi na to, że mechanizmy te będą umożliwiać opracowanie nowych usług – ich opisu oraz formularzy elektronicznych – wykonanie techniczne nowych usług elektronicznych będzie możliwe i nie będzie pociągało za sobą kosztów opracowania mechanizmów do tworzenia i udostępniania e-usług.
Zostanie również wdrożony system Chatbot umożliwiający uzyskanie informacji przez interesanta przez zadawanie pytań w formie tekstowej. System Chatbot zostanie osadzony na Regionalnej Platformie wraz z back-office, w którym uprawnieni użytkownicy będą mogli zarówno parametryzować wygląd Chatbota, jak i rozbudowywać bazę wiedzy zawierającą zagadnienia i odpowiedzi na pytania.
Zostanie wyposażona pracownia do przygotowania i digitalizacji obiektów muzealnych. Zdigitlaizowanych zostaną obiekty muzealne. Dostępne będą w postaci spacerów wirtualnych oraz zdjęć.
Dla drugiego obszaru tematycznego – „Cyfryzacja i publikacja danych przestrzennych oraz uzupełnienie łańcucha systemu udostępniania otwartych danych”, w 12 powiatach na obszarze 179 262 ha zostanie utworzona bądź zaktualizowana Baza Danych Obiektów Topograficznych (BDOT500), w 13 powiatach na obszarze 189 816 ha zostanie zaktualizowana bądź utworzona geodezyjna ewidencja sieci uzbrojenia terenu (GESUT), w 1 powiecie na obszarze 57 300 ha zostanie wykonany projekt modernizacji oraz na części ww. obszaru kompleksowa modernizacja szczegółowej osnowy poziomej (BDSOG), w 18 powiatach/miastach na prawach powiatów zostaną przetworzone do postaci cyfrowej dokumenty PZGiK oraz dokumenty z nimi związane w łącznej ilości około 7 018 361 szt. w przeliczeniu na format A4.
Opracowane dane przestrzenne docelowo będą publikowane na portalach mapowych przez poszczególne JST. W JST, które mają techniczną możliwość publikacji usług na portalu usług elektronicznych Województwa Mazowieckiego „Wrota Mazowsza”, wynikającą z wdrożenia systemu elektronicznego obiegu dokumentów w ramach Projektu pn. „Rozwój elektronicznej administracji w samorządach województwa mazowieckiego wspomagającej niwelowanie dwudzielności potencjału województwa” (Projekt EA)” zostanie opracowana i udostępniona usługa elektroniczna umożliwiająca dokonanie zgłoszenia o zniszczeniu, uszkodzeniu, przemieszczeniu znaku geodezyjnego lub o zagrażaniu przez niego bezpieczeństwu życia lub mienia. W Wojewódzkim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie zostaną przetworzone do postaci cyfrowej dokumenty PZGiK w łącznej ilości ok. 47 200 szt. w przeliczeniu na format A4.