Św. Izydor Oracz
15 maja obchodzimy wspomnienie św. Izydora Oracza, który jest zanany jako patron rolników, osób ciężko pracujących, opiekuje się zwierzętami gospodarskimi, a także wspomaga podczas susz. W ikonografii przedstawiany jako chłop modlący się pod krzyżem, a za nim w tle anioły orzą pole.
Izydor żył na przełomie XI i XII wieku w Hiszpanii. Pochodził z biednej rodziny, która była bardzo religijna. Ożenił się z pobożną Maryanną. Doczekali się jednego syna, który szybko zmarł. Nie mając własnej ziemi przyszły święty pracował jako oracz w majątku Jana de Vargas[1].
Legenda głosi, że pewnego razu Izydor został oskarżony, że za dużo się modli, a za mało pracuje. Pana zdziwiły takie oskarżenia, gdyż zawsze powierzone Izydorowi obowiązki były wykonywane na czas. Właściciel ziemski postanowił się przyjrzeć pracy oracza. Wyszedł więc na pole i zobaczył, że rzeczywiście Izydor modli się pod krzyżem, a w tym czasie anioły pługiem orzą za niego pole. Po skończonej modlitwie okazało się, że praca już jest wykonana. Właściciel majątku tak się zdumiał tym. co zobaczył, że już nigdy więcej w żadne oskarżenia nie wierzył. Uznał to za cud i znak od Boga. Wziął to za dobrą wróżbę i doszedł do wniosku, że takiego pracownika warto mieć w gospodarstwie, gdyż Boże błogosławieństwo może spłynąć także i na niego[2].
Przysłowia związane ze wspomnieniem świętego Izydora odnoszą się do pogody, pracy w polu i kończących się zapasów jedzenia:
Na świętego Izydora często bywa chłodna pora;
Święty Izydor wołkami orze, a kto go poprosi temu pomoże;
Na świętego Izydora pusta komora.
W Muzeum Wsi Mazowieckiej można zwiedzać kościół, gdzie w prawym bocznym ołtarzu znajduje się obraz Świętego Izydora Oracza. Parafia w miejscowości Drążdżewo, z której została przeniesiona świątynia jest pod wezwaniem Świętego Izydora.
Magdalena Kowalak
Bibliografia:
[1] M. Sintzel, Święty Izydor oracz, wszystkim rolnikom w życiu swojem i nabożeństwie za przykład do naśladowania przedstawiony, przekład z niemieckiego [dr.] S. Gierszowski, Kraków 1849.
[2] Tamże.