Planowane prace rewitalizacyjne zespołu pałacowo-parkowo-obronnego w Bieżuniu stały się asumptem do zorganizowania VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Historia od kuchni. Jedzenie i picie w czasach Andrzeja Zamoyskiego”. Równolegle z rekonstruowaną częścią muzealną, integralnym elementem zespołu będzie też hotel z funkcją restauratorską i rekreacyjną.
Północnomazowiecki Bieżuń i usytuowany nad Wkrą pałac byli świadkami ponad 600-letniej historii. Zmieniały się czasy, obyczaje, tradycje i trendy, a pałac wciąż istniał, stając się domem dla wielu znamienitych rodów. Niezwykle bogata przeszłość tego miejsca zobowiązuje nie tylko do zachowania pamięci o dawnych czasach, ale też do jej zgłębiania i odtwarzania, aby mogła żyć w świadomości współczesnego społeczeństwa. Tak rozumiana edukacja poprzez żywy kontakt z historią, stanowi misję Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu Oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Elementem tej misji jest zaś rekonstrukcja historyczna, w tym kulinarna. Kuchnia staropolska pełna była kontrastów i niecodziennych połączeń smakowych. To doborowa mieszanka wielu kultur, w której tradycje Zachodu doprawiano wyraźnymi smakami Wschodu.
Celem konferencji jest próba odtworzenia na podstawie źródeł historycznych dawnych smaków i tradycji, ze szczególnym naciskiem na XVII i XVIII-wieczną kuchnię rodu Zamoyskich, ale również kultury stołu, dawnego savoir-vivru, przebiegu najznamienitszych uczt, a także codziennych posiłków, sposobu ich przygotowania, osób odpowiedzialnych za ich przebieg, doboru dań i zwyczajów panujących przy stole.
Mamy nadzieję, że w zrekonstruowanej pałacowej restauracji nie zabraknie karty z daniami pamiętającymi czasy dawnych właścicieli Bieżunia: Zamoyskich, Kretkowskich, Działyńskich czy Sieprskich.