Wydarzenia przyciągnęły liczne grono miłośników historii mody, kultury oraz tradycji. Po krótkim wprowadzeniu na temat dawnych ubiorów, obyczajowości i tkanin używanych na przełomie poprzednich wieków, prowadząca zaprosiła uczestników do przestrzeni wystawienniczej. Posługując się licznymi przykładami przybliżyła często niejednoznaczną symbolikę białego i czarnego w kontekście ważnych wydarzeń w życiu człowieka, takich jak ślub i żałoba. Pokazała też jak wiele odcieni określanych było nazwami tych dwóch kolorów. Zgromadzeni mieli okazję zobaczyć bogaty zbiór strojów oraz dodatków pochodzących ze zbiorów Muzeum Historii Ubioru. Anna Moryto z pasją opowiadała o każdym z eksponatów. Zwróciła uwagę na różnorodność fasonów, materiałów i zdobień, które odzwierciedlają zmieniające się kanony mody oraz społeczne normy. Podkreślała, że ubrania te były nie tylko wyrazem indywidualnego gustu, ale także odpowiedzią na normy społeczne i kulturowe, jakie rządziły społeczeństwem w konkretnym czasie. Prelekcje kończyły owocne dyskusje. Kuratorka wystawy chętnie odpowiadała na liczne pytania zgromadzonych i dzieliła się własnymi doświadczeniami związanymi z pracą przy rekonstrukcjach ubiorów historycznych.
Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu zapraszamy do samodzielnego odwiedzenia ratusza i odbycia podróży przez historię XIX- i XX wiecznej mody. Ekspozycję zwiedzać można do końca roku 2024.
Kolejny wykład w ramach cyklu „W czwartki o kulturze”, pt. „Pokazać przeszłość. Ilustracje XVI-wiecznych polskich Kronik” przygotowany przez Marcina Bogusza odbędzie się już 26.09.2024.