Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, aby poszerzyć ofertę dla zwiedzających ekspozycję (skansen), organizuje również imprezy plenerowe, podczas których odbywają się, m. in.: pokazy prac polowych, zajęć gospodarskich, obrządków typowych dla mazowieckiej wsi okresu XIX i XX w.
Sezon wydarzeń plenerowych w Muzeum rozpoczyna co roku Niedziela Palmowa w Skansenie. W kolejnych miesiącach począwszy od maja do września oraz w grudniu, zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca, zapraszamy na imprezy, które gromadzą zwiedzających zarówno na terenie wsi, jak i na polanie przed amfiteatrem, gdzie odbywają się kiermasze rękodzieła i wyrobów tradycyjnych. Organizowane wydarzenia są poświęcone wybranym zagadnieniom z życia codziennego i obrzędowości wsi tamtego okresu.
Organizowane kiermasze służą przede wszystkim promocji i popularyzacji dzieł twórców ludowych, rzemieślników, rękodzielników tworzących i czerpiących inspiracje z kultury ludowej. Chętnie gościmy także Koła Gospodyń Wiejskich, które mogą zaoferować zwiedzającym pyszne dania powstające wg starych receptur.

Kalendarz wydarzeń plenerowych:

   • Niedziela Palmowa 24 marca 2024 r.
   • Leśne gotowanie na polanie – 5 maja 2024 r.
   • Dzień Dziecka – 2 czerwca 2024 r.
   • Miodobranie – 7 lipca 2024 r.
   • Żniwa – 4 sierpnia 2024 r.
   • Wykopki – 1 września 2024 r.
   • Jarmark Bożonarodzeniowy – 8 grudnia 2024 r.
Imprezy tematyczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Gromadzą całe rodziny, pokolenia i zachęcają różnorodnością pokazów oraz warsztatów manualnych na wsi. Ich uzupełnieniem są atrakcje odbywające się na polanie amfiteatru. Na scenie gościmy zespoły, orkiestry, artystów małych i dużych – wszystkich, którzy z zamiłowania do twórczości ludowej, chronią ją od zapomnienia. Całości dopełniają właśnie wystawcy, którzy prezentując swoje wyroby, pozwalają każdemu wyjść od nas z pięknymi pamiątkami i wspomnieniami.

Zainteresowanych współpracą z nami twórców, wystawców zapraszamy po więcej szczegółów pod adresem e-mail: kontakt@mwmskansen.pl oraz do zapoznania się z regulaminem najmu naszych stoisk, który znajduje się poniżej, w linku do pobrania.

ZACHĘCAMY DO PRZESŁANIA ZGŁOSZEŃ NA IMPREZĘ PLENEROWĄ „ŻNIWA W SKANSENIE” DO PIĄTKU 19.07.2024 r.

 

DOKUMENTY do pobrania dla Wystawców:

Regulamin najmu stoiska w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Cennik najem stoisk 2024

Wniosek o wynajęcie stoiska Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 2024