Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Transport dworski w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Wystawa stała „Transport dworski w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu” to pouczająca podróż w świat środków transportu dworskiego. Pozwala na zapoznanie się z wybranymi typami pojazdów konnych charakterystycznych dla dworu mazowieckiego z końca XIX i początku XX wieku, z których każdy jest interesującym przykładem konnego ekwipażu. Atrakcyjności dodaje wystawie fakt, iż prezentowane pojazdy zostały wyprodukowane zarówno przez polskich fabrykantów, jak i w znanych i renomowanych firmach europejskich. Ekspozycja nawiązuje do historycznych powozowni, będących wielokrotnie elementem majątków magnackich i szlacheckich.

Wystawa składa się z dwóch części. W pierwszej sali można zobaczyć pojazdy kryte oraz kufry podróżne. Wnętrze sali drugiej prezentuje niemal wyłącznie pojazdy wyrobu miejscowego oraz warsztat kołodziejsko – rymarski. W ramach ekspozycji można ujrzeć między innymi efektowne lando pochodzące z okolic 1880 roku, bryczki wolantowe, sanie wyjazdowe z okresu dwudziestolecia międzywojennego, a nawet używane do dziś sanie petersburskie wykonane na terenie monarchii rosyjskiej. Zgromadzone w ramach wystawy pojazdy prezentują rozmaite konstrukcje podwozia oraz nadwozia, różne wartości i przeznaczenia. Dodatkowo ekspozycję wzbogacają uprzęże oraz różnego rodzaju akcesoria podróżne – kufry, walizy, sakwojaże. W odtworzonym warsztacie kołodziejsko-rymarskim piętrzą się narzędzia ręczne niezbędne do wykonywania kół, nadwozi, błotników, czy prac naprawczych pojazdów.

Ekspozycja jest skierowana nie tylko do profesjonalistów. Każdy może z łatwością wkroczyć w świat powozów, bryczek i sań. Ich misterne piękno zachwyca kunsztownością i starannością wykonania. Warto poznać przedmioty użytkowe, które były obecne na co dzień w życiu naszych przodków.