Zbiory

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu tworzy grupa 72 obiektów mieszkalnych, gospodarczych,  przemysłowych i sakralnych, które uzupełniają elementy tzw. małej architektury jak kapliczki, piwnice i studnie. Zestawione w zespoły i zagrody o różnorodnym układzie i wielkości ukazują jeden z typów XIX-wiecznej wsi, tzw. rzędówkę.


Tę przestrzeń wypełniają muzealia ruchome, czyli piętnaście tysięcy mniejszych i większych eksponatów, stanowiących świadectwo życia mieszkańców mazowieckiej wsi od końca XIX do połowy wieku XX. Tworzą go przedmioty gospodarstwa domowego, meble, tkaniny, zabawki, obiekty kultu religijnego, narzędzia i maszyny rolnicze oraz warsztaty pracy rzemieślniczej. To one pozwalają snuć nam opowieść o życiu i zajęciach w różnych porach roku i w różnych odsłonach codzienności i świąt.

Odrębną grupę zbiorów stanowi kolekcja ok. 1000 rzeźb autorstwa ludowych twórców z tzw. sierpeckiego ośrodka rzeźby, z czego połowę można oglądać w muzealnej Galerii. Aby ułatwić publiczności Muzeum kontakt zarówno z najciekawszymi eksponatami, ale również pokazać w formie cyfrowej za pośrednictwem Internetu obiekty, które nie były dotąd prezentowane, w 2019 roku rozpoczęliśmy proces digitalizacji zbiorów. Korzystając z możliwości jakie daje nasza nowa strona internetowa w pierwszej kolejności pragniemy zaprezentować Państwu najciekawsze obiekty ceramiczne znajdujące się w muzealnych zbiorach.