Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Niedziela Palmowa w skansenie 2015 – relacja

To już 15 lat odkąd Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje uroczyste obchody Niedzieli Palmowej w skansenie przypominając i popularyzując bogatą obrzędowość Wielkanocy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

Tegoroczną jubileuszową edycję wydarzenia swoją obecnością zaszczycili Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski, Prezes Zarządu MROT Jan Błoński, Prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich Halina Czubaszek, Radny Województwa Mazowieckiego Grzegorz Gańko, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku  Radosław Lewandowski, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Ewa Jaszczak, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Agnieszka Kuźmińska, Starosta Sierpecki Jan Laskowski, Burmistrz Miasta Sierpca Jarosław Perzyński  , a także przedstawiciele instytucji kultury, szkół i mediów. Program obfitował w wiele atrakcji i niespodzianek dla zwiedzających. Każdy znaleźć mógł coś dla siebie. Amfiteatr zawirował barwami w takt ludowych pieśni. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” z Kocierzewa zaprezentował ludowy obrzęd „Dyngusiarze” popularny na Mazowszu w Poniedziałek Wielkanocny. Zespół Tańca Ludowego MASOVIA wraz z Kameralnym Chórem Akademickim Politechniki Warszawskiej z Płocka wykonały piękny, nastrojowy koncert wielkanocny. Żywym zainteresowaniem turystów cieszył się wielkanocny kiermasz rękodzieła i rzemiosła ludowego. W szerokiej ofercie wystawców znalazły się palmy, koszyki do święconki, piernikowe zajączki, cukrowe baranki, ozdoby i inne akcesoria świąteczne, a także produkty regionalne.  

Jubileuszowym uroczystościom towarzyszyła wystawa „Pocztówkowy zawrót głowy” prezentująca zbiór archiwalnych widokówek wielkanocnych reprezentujących okres od 1909r. do lat 70.XXw. . Jest to jedna z wielu kolekcji pamiątek Mariana Sołobodowskiego – miłośnika sztuki i działacza społecznego zawodowo związanego z Samorządem Województwa Mazowieckiego, który od wczesnych lat młodości interesował się folklorem i sytuacją twórców ludowych w Polsce. Ekspozycję tę zwiedzać można do końca maja tego roku. Wystawa zachęca, byśmy wśród wielkanocnych tradycji  kultywowali także piękny zwyczaj wysyłania pocztówek- tych drobnych pamiątek - które mimo upływu lat kryją w sobie piękno i beztroską radość naszych przodków

Również na terenie muzealnej wsi działo się niemało. Nie brakowało chętnych do udziału w pokazach tworzenia tradycyjnych palemek, w których obok papierowych kwiatów znaleźć się musiały zielone gałązki bukszpanu, barwinka, borówki i wierzby. Osoby, które przybyły na imprezę poznawały dawne metody zdobienia pisanek i kraszanek i przyglądały się wykonywaniu tradycyjnych piaskowych wzorów na glinianych podłogach. Dla nich także przygotowano pokazy przygotowywania święconki chłopskiej, wytwarzania lampek do Grobu Chrystusa i papierowych koron, którymi w okresie wielkanocnych ozdabiano obrazy. Między zagrodami przechadzały się osobliwe postaci. Sprawiały wrażenie żywcem wyjętych z innego czasu. Wesoło gawędziły między sobą, zagadywały zwiedzających i podśpiewywały, podążając w sobie tylko znanym kierunku. Szybko okazało się, że byli to członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy, którzy stworzyli niezapomniany improwizowany spektakl życia wiejskiego. Niejeden turysta skorzystał z przejażdżek konnych bryczką, by potem udać się na ognisko płonące na polanie w dolinie Sierpienicy.

Najważniejszy punkt obchodów stanowiła msza święta z procesją odprawiona o godzinie 14 w kościele z Drążdżewa. Również ona miała szczególny wymiar. Oprawę muzyczną przygotował Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej, a celebrował ksiądz dziekan Andrzej Więckowski. W dowód wdzięczności za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz Województwa Mazowieckiego, Marszałek Województwa Mazowieckiego przyznał duchownemu medal pamiątkowy Pro Masovia, najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Marszałek Województwa Mazowieckiego, pan Adam Struzik osobiście wręczył to wyróżnienie. Ksiądz dziekan nie krył zaskoczenia i ogromnego wzruszenia.

 Po uroczystości przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszą tradycyjną palmę wielkanocną. Spośród 24 prac w kategorii indywidualnej i 12 w zespołowej zwiedzający wybrali te najbardziej wyjątkowe. Swoje głosy oddało ponad 500 osób. Autorzy najpiękniejszych palm otrzymali pamiątkowe dyplomy i cenne nagrody rzeczowe. A oto pełna lista zwycięzców rywalizacji:

W kategorii indywidualnej:

I miejsce – palma nr 1 – 96 głosów – wykonana przez Małgorzatę Głuskowską z Czerwińska nad Wisłą

II miejsce – palma nr 21 – 92 głosy – wykonana przez Julię Sabała, Szkoła Podstawowa w Zawidzu Kościelnym

III miejsce – palma nr 20 – 66 głosów – wykonana przez Dawida Maszerowskiego Gimnazjum w Borkowie Kościelnym

Wyróżnienie – palma nr 19 – 62. głosy – wykonana przez Olgę Naglicką z Sierpca

W kategorii zespołowej:

I miejsce – palma nr 5 – 224 głosy – wykonana przez Centrum Kulturalno-Szkolno-Rekreacyjne w Skępem

II miejsce – palma nr 7 – 93 głosy – wykonana przez Weronikę Bobrowską i Marię Korpolińską Gimnazjum w Borkowie Kościelnym

III miejsce – palma nr 3 – 89 głosów – wykonana przez Alicję Sabała i Adriana Sabała, Szkoła Podstawowa w Zawidzu Kościelnym

Wyróżnienie – palma nr 1 – 40 głosów – wykonana przez Grupę Plastyczną przy Sierpeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zdobyła

Palma nr 8 (w kategorii indywidualnej ) – wykonaną przez Aleksandrę Lewandowską Szkoła Podstawowa w Ostrowach

Palma nr 8, której autorką jest Aleksandra Lewandowska zdobyła jeszcze jedno wyróżnienie. Redakcja Czasopisma Turystyczno-Krajoznawczego przyznała młodej twórczyni nagrodę w postaci plecaka turystycznego.

Mimo pochmurnej, nieco deszczowej aury i chłodu w imprezie uczestniczyło 1850 osób. Przyznać należy, że dobre humory im dopisywały. Opuszczając Muzeum wielu myślało już o kolejnym wydarzeniu organizowanym przez skansen, na które nie trzeba będzie długo czekać. Już za tydzień bowiem, w Poniedziałek Wielkanocny odbędą się „Gry i zabawy wielkanocne”, które przybliżą obrzędowość i tradycje związane z przeżywaniem Świąt Wielkanocnych na dawnej wsi. Dla uczestników przygotowane zostaną sikawki dyngusowe i huśtawka wielkanocna. Zagrają w kręga i pospacerują na szczudłach. Wezmą udział w konkursach bicia się pisankami i toczenia ich z górki. To tylko niektóre z atrakcji, jakie 5 kwietnia czekają na zwiedzających.