Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Miodobranie w skansenie – RELACJA

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powitało rozpoczynające się wakacje imprezą plenerową pt. Miodobranie w skansenie. W niedzielę 1 lipca skąpanymi w słońcu alejkami skansenowskimi spacerowały setki turystów, a miód lał się strumieniami.

            Głównym punktem programu imprezy były pokazy pracy pszczelarza odbywające się przy pasiekach w zabytkowych zagrodach chłopskich. Dla wielu zwiedzających była to jedyna okazja przyjrzenia się z bliska podbieraniu i wirowaniu miodu, odymianiu pszczół za pomocą podkurzacza, odsklepianiu wosku z ramek czy zakładaniu węzy. Pokazy prowadzili: Wojciech Piotrowski z Gospodarstwa Pasiecznego w Żurominie oraz Tomasz Paprocki z Gospodarstwa Pasiecznego w Mościskach. Pszczelarze prezentowali dawne i współczesne narzędzia, opowiadali o swojej pracy i hodowli pszczół, odpowiadali na pytania, udzielali porad co do zastosowania miodów, a także proponowali różne ich rodzaje. Warto podkreślić, że tylko w sierpeckim skansenie można było zobaczyć dawne narzędzia pszczelarskie w użyciu i spróbować miodu bezpośrednio z plastra. Z tej możliwości chętnie korzystali zwiedzający. Kosztowali smakołyk także z wiejskim chlebem i świeżo ubitym masłem. Amatorów miodu nie brakowało. Każdy mógł wybrać najsmaczniejszy i najzdrowszy. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się kiermasz miodu. Tylko podczas imprezy można było kupić różne gatunki miodu bezpośrednio od pszczelarzy. Wystawcy proponowali także inne produkty pszczele – od propolisu, przez wyroby z wosku, pyłek, maści, po specjał kuchni staropolskiej – miody pitne. Sporą popularnością cieszyły się także wyroby rękodzieła i kuchni regionalnej, w której niezmiennie królowały: bigos, kluski kartoflane i chleb ze smalcem.  W imprezie uczestniczyło 35 wystawców.

            To nie jedyne atrakcje, jakie Muzeum przygotowało dla swoich gości. W zagrodach chłopskich odbywały się pokazy prac gospodarskich, a także rękodzieła i rzemiosła ludowego. Wiele z prac prezentowanych na ekspozycji już dziś zanikło. Można je było zobaczyć jedynie w muzeum, w którym dawne sprzęty i obyczaje wciąż żyją, m.in. ubijania masła w kierzance, kręcenia powrozów za pomocą kołowrotka powroźniczego, tkania na krosnach czy pracy kieratu. W jednej z chałup pieczone były domowe ciasteczka cieszące się wielkim powodzeniem, głównie wśród najmłodszych uczestników imprezy. Świetną zabawą dla dorosłych i dzieci było dyktando ortograficzne o pszczołach odbywające się w autentycznej izbie szkolnej z okresu  międzywojennego. Najlepsi „uczniowie” za otrzymywali pamiątkowe widokówki oraz książeczkę wydawnictwa MWM w Sierpcu pt. Kto ma pszczoły ten ma miód, czyli kilka uwag o pszczelarstwie na Mazowszu.

            Powoli tradycją imprez plenerowych organizowanych w pierwsze niedziele miesiąca staje się uroczysta msza święta odprawiana w XVIII-wiecznym urokliwym kościele przeniesionym do Muzeum w 2008 r. z Drążdżewa koło Przasnysza. Ta była szczególna, bo odprawiana w intencji pszczelarzy.

            Na scenie amfiteatru zwiedzający mogli podziwiać występ zespołu ZAWIDZANIE z Zespołu Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym. Zespół powstał w 2005 roku i dziś liczy 35 członków. Młodzi artyści są laureatami wielu przeglądów i festiwali w kraju i za granicą. W jego programie znalazły się: polonez, oberek i kujawiak,  tańce łowickie a także suita rzeszowska.

            Pogoda tego dnia była nadzwyczaj łaskawa dla zwiedzających. Piękne słońce a także malownicze krajobrazy skansenu przyciągnęły tego dnia ponad 2000 osób. Wiele z nich opuszczało Muzeum z zapasami miodu i obietnicą rychłego powrotu do skansenu. Kolejna impreza plenerowa odbędzie się za miesiąc, 5 sierpnia. Już dziś zapraszamy na „Żniwa w skansenie” -święto kłosów zboża. Z pewnością nie będzie to stracony czas, bo sierpecki skansen to znakomity pomysł na rodzinny odpoczynek na wolnym powietrzu i oderwanie się od problemów codzienności. Najlepszym tego dowodem jest nominacja do tytułu jednego z „7 nowych cudów Polski” w plebiscycie ogłoszonym przez magazyn National Geographic Traveler. Muzeum otrzymało nr 13, miejmy nadzieję, że szczęśliwy. Wszystkich sympatyków sierpeckiego skansenu zachęcamy głosowania za pomocą SMS-ów.  Ci, którzy przy okazji zechcą „powalczyć” o cenne nagrody, będą musieli uzasadnić swój wybór. Informacje dotyczące plebiscytu i zasad głosowania można znaleźć w najnowszym numerze magazynu National Geographic Traveler (nr 07[56] lipiec 2012), na stronie National Geographic: www.7cudow.national-geographic.pl, na stronie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i jego profilu na facebooku.