Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Otwarcie wystawy “Boże Narodzenie na Mazowszu” – relacja

„Święta jak ze starej pocztówki”

Już niebawem podzielimy się opłatkiem i zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej, by zaśpiewać kolędy i wspólnie przeżywać te najpiękniejsze ze świąt. W Muzeum Wsi Mazowieckiej Boże Narodzenie już się zaczęło. Otwarta właśnie wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” ukazuje wygląd izb chłopskich i zwyczaje obejmujące okres od Godów do święta Matki Boskiej Gromnicznej..

            Mimo śnieżnej aury i chłodu w skansenie dzieje się naprawdę wiele. Uroczyste otwarcie  nowej wystawy w skansenie w dniu 14 grudnia 2012 roku zgromadziło wielu znakomitych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas Marszałek Województwa Mazowieckiego, pan Adam Struzik, Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku, pan Michał Twardy, Starosta Powiatu Sierpeckiego, pan Jan Laskowski, a także przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół i przedstawiciele mediów. Wizytę rozpoczęli od zwiedzania ekspozycji. Zaściełający podwórza, alejki i dachy skansenu śnieg tworzył wyjątkową atmosferę. Oglądający byli pod wielkim wrażeniem dbałości o każdy detal, a także bogatego zdobnictwa izb nadającego im wyjątkowy urok. Wnętrza odzwierciedlały nie tylko status majątkowy ich dawnych mieszkańców, lecz również region, z którego dany budynek został przeniesiony. Na ławach nakrytych białym obrusem znalazły się potrawy wigilijne i świąteczne: żur, pierogi z kiszoną kapustą i grzybami, soczyste wędliny, makowce, serniki oraz potrawy z ryb. W kątach izb umieszczono przystrojone ozdobami z bibuły i opłatka snopy niemłóconego zboża. W innych, pochodzących już z początku XX wieku chałupach, centralne miejsce pomieszczeń zajmowały choinki ozdobione bibułowymi zabawkami, światami z opłatka, papierowymi łańcuchami i pomalowanymi srebrną farbą orzechami oraz szyszkami. Podłogi zaściełały świeżo ścięte gałązki świerkowe i sosnowe. Można się też było przyjrzeć produkcji świec na święto Matki Boskiej Gromnicznej.

            Tego dnia skansen ożył na nowo. Za oknami panował mróz, w domostwach natomiast gospodarze i gospodynie sprzed stu lat krzątali się, by przygotować wszystko nim wzejdzie pierwsza gwiazda. We dworze trwało przystrajanie choinki. W jednej z chałup wykonywano tradycyjne zabawki choinkowe, w kościele zwiedzający mogli posłuchać dawnych kolęd. Kolędnicy przygotowywali się do występów.

            Spotkanie wigilijne było doskonałą okazją do podsumowania mijającego roku. Wicedyrektor, Bogusława Trojanowska pokrótce przedstawiła wszystkie najważniejsze wydarzenia. Mimo niezwykle trudnego roku udało się wiele zrealizować zarówno w sferze naukowej, wydawniczej, jak i popularyzatorskiej. Podczas spotkania ogłoszono także zwycięzców konkursu na najpiękniejszą szopkę betlejemską. Goście mogli podziwiać wszystkie prace konkursowe. Trzeba przyznać, że ich autorzy wykazali się nie lada inwencją i niektóre z nich robiły wielkie wrażenie. Odbył się również premierowy pokaz filmu edukacyjnego z cyklu „Cztery pory roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu”, pt. „Za chwilę pierwsza gwiazdka…” podejmującego temat tradycji bożonarodzeniowych w rodzinie ziemiańskiej. Wiele wzruszeń dostarczył koncert „Witaj Mała Gwiazdko” w wykonaniu Danuty Błażejczyk i Zbigniewa Lesienia. Tytuł koncertu zaczerpnięty został z pastorałki autorstwa Sławomira Kowalewskiego z zespołu „Trubadurzy”. Zaśpiewali oni tradycyjne kolędy i współczesne pastorałki. Dla wielu była to okazja do oddania się zadumie i powrotu myślami do Wigilii z dzieciństwa. Zakończeniem uroczystości było spotkanie opłatkowe. podczas którego ksiądz dziekan Andrzej Więckowski złożył wszystkim piękne życzenia świąteczne i noworoczne.

            Święta to czas ciepła, radości i rodzinnych spotkań. A jak wyglądały dawniej, jakie zwyczaje im towarzyszyły i jakie miały znaczenie dla mieszkańców wsi mazowieckiej? O tym wszystkim można się przekonać zwiedzając wystawę „Boże Narodzenie na Mazowszu” w 10 chałupach chłopskich z przełomu wieków, dworze ziemiańskim i zabytkowym kościele od 15 grudnia 2012 do końca lutego 2013 roku.