17 listopada 2022 r. w sali oświatowej otwartego po modernizacji ratusza odbyły się wykłady poświęcone temu zabytkowemu obiektowi i dawnym mieszkańcom Sierpca. Otworzyły one cykl spotkań „W czwartki o kulturze…”, zainicjowany podczas obchodów
50-lecia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Referat pt. „Opowieść o ratuszu, kolorach i sierpeckich elegantach” wygłosiła Małgorzata Gmiter, natomiast „Historię ubiorów mieszczańskich w XIX w., jako przyczynek do poznania obyczajów i życia codziennego mieszczan w Sierpcu” przybliżył wykład Urszuli Zielińskej-Meissner. Słuchacze, zebrani w odnowionych murach dawnej siedziby władz miejskich, mogli zgłębić wiedzę dotyczącą roli czy wartości sierpeckiego ratusza, ale również ludzi, których historie życiowe były związane z tym zabytkowym obiektem. Autorka wyjaśniła, jakie panowały reguły stosowania kolorów w architekturze i wnętrzach w I połowie XIX w. na przykładzie ratusza w Sierpcu. Wykład przywołał liczne wspomnienia i skłonił zebranych gości do osobistych refleksji związanych z budynkiem.
Ciekawym dopełnieniem odczytu Małgorzaty Gmiter było wystąpienie Urszuli Zielińskiej – Meissner, która zabrała słuchaczy w podróż po tematyce historii strojów mieszczańskich w XIX w. Prelegentka zaprezentowała archiwalne fotografie kunsztownych kreacji, a także modne, jak na tamte czasy style uczesania, wytworne suknie wizytowe a nawet ubranka dziecięce. Szczególnie interesującym wątkiem były ubiory mężczyzn I połowy XIX w. Zaprezentowano fraki, surduty, tużurki, pantalony oraz męskie nakrycia głowy noszone na zewnątrz. Mówczyni opowiedziała również o dawnym stroju sierpeckim oraz o tym, skąd czerpano inspiracje modowe. Niezwykle ciekawe okazały się opowieści o dziewiętnastowiecznych strojach karnawałowych, które jak się okazuje, stanowią obecnie świetną motywację dla współczesnych przedstawicieli świata mody. Ciekawym i emocjonującym zagadnieniem były gorsety damskie oraz … męskie.
Spotkanie z cyklu „W czwartki o kulturze…” stanowiło także doskonałą okazję do promocji publikacji Małgorzaty Gmiter pt.: ,,Dom główny frontowy… wybuduję. O ratuszu w Sierpcu i jego mieszkańcach opowieść niebanalna’’. Motywacją do powstania książki było zakończenie modernizacji zabytkowego ratusza w Sierpcu. Autorka książki w niezwykle ekspresyjny sposób przenosi czytelników do minionego już świata, by zagłębić się w historię ratusza w małym mieście oraz wydarzenia, które tu miały miejsce: codzienną pracę miejskiej kancelarii, perypetie burmistrzów czy liczne pożary i epidemie, które nawiedzały Sierpc.
W spotkaniu, które odbyło się w salach ratusza uczestniczyło 60 osób. Z pewnością nie będzie to ostatnie wydarzenie z cyklu „W czwartki o kulturze”. Planujemy kontynuację spotkań, podejmujących interesujące zagadnienia z dziedziny kultury, sztuki i nauki.